Domácí citrony chutnají o mnoho lépe než ty kupované. Za správnou péči se vám citroník odvděčí i vonícími květy
Vypěstujte si i vy doma svůj vlastní citroník. Jedná se o nádhernou rostliny s květy, které příjemně provoní každý interiér i zahradu.
Obsah
Citrus neboli citroník (vědeckým názvem Citrus) patří mezi stálezelené stromy a keře z čeledi routovité (Rutaceae), které svůj původ nacházejí v tropické a subtropické části jihovýchodní Asie. Jedná se o druh s lehce kožovitými vejčitými listy, bílými silně vonícími květy a žlutými plody, které každý z nás dobře zná – citrony. Rostliny si můžete sami vypěstovat. Pokud se ovšem chcete dočkat jejich kvetení a následného plození, bude vás to stát nemálo píle a trpělivosti.
Důležité je světlo a teplo
Jelikož citrus pochází z tropů, tak v našich podmínkách nemá šanci přežít zimu. Ani celoroční pobyt v domácnosti mu ovšem nesvědčí. Prosperovat vám bude pouze v tom případě, že jej od jara do podzimu umístíte na zahradu, balkon či terasu. Stanoviště pro něj zvolte takové, aby se mu dostálo co nejvíce rozptýleného světla. Vyhněte se místu orientovanému na jih, pro které jsou charakteristické příliš vysoké teploty.
Vsaďte na rašelinovou směs
Citrusu se bude nejvíce dařit v lehčí zemině s neutrální nebo mírně kyselou půdní reakcí. Na trhu jsou k dostání různé speciální substráty. Vyzkoušet můžete ovšem i vlastnoručně namíchanou směs z:
- rašeliny,
- kompostu,
- písku
- a trochy univerzálního zahradnického substrátu.
Vodu jen o vhodné teplotě
Co se týče zálivky, tak tu citrusu během letnění dopřávejte vydatnou. V zimě pak buďte při zalévání opatrní a substrát udržujte spíše suchý než vlhký. Používejte zejména odstátou, dešťovou anebo vychladlou převařenou vodu o pokojové teplotě. Studenější by mohla mít za následek šok. Rostlině dále nevyhovuje přelití. Vhodné tedy je opatřit květináč dobrou drenáží.
Během pobytu venku je třeba citroník pravidelně hnojit. Jednou za čtrnáct dní k němu tedy aplikujte speciální tekuté hnojivo pro citrusy. To mu dodá potřebnou dávku dusíku, draslíku a fosforu. Jedná se o prvky velice důležité pro správný růst a vývoj. Sáhnout ovšem můžete i po univerzálním přípravku pro zelené rostliny. V zimě se hnojení v jakékoli podobě vyhněte.
Pozor na savé záškodníky
Citroník nezapomeňte pravidelně kontrolovat, jelikož jej napadají různí škůdci. Většinou na něm škodí:
- svilušky (sají na listech a vytvářejí drobné pavučinky),
- mšice (provádějí posátí a znečišťují rostliny medovicí),
- puklice (sají na kmíncích).
První dva škodlivé organismy zneškodníte pomocí postřiku. S puklicemi vám pomůže vata namočená v lihu.
Zkuste si je namnožit
Sbírku citrusů si můžete doma snadno rozšířit skrze několik metod.
- Řízkování: řízek z jarního výhonu zbavte listů a vespod jej ze šikma seřízněte. Poté jej namočte do stimulátoru a zapíchněte do substrátu z rašeliny a perlitu. Až do zakořenění udržujte ve vlhku a stínu.
- Výsev: osivo vysejte do propustné zeminy (jako při řízkování). Pěstební nádobu pak přikryjte sáčkem pro udržení vlhkosti. Po vytvoření dvou pravých listů proveďte rozsazení.
Jaké máte zkušenosti s pěstováním citroníku vy?