Starému kuchyňskému struhadlu lze snadno navrátit jeho původní ostrost. Bude jako břitva
Pokud máte doma staré poctivé struhadlo, neměňte ho při první příležitosti za laciný a nekvalitní nástroj z Číny, raději to staré správně nabruste.
Obsah
Pravděpodobně vás napadá, že než se pokoušet přivést staré struhadlo zpět k životu, je jednodušší koupit si nové. To ale neplatí: nákupem nového kusu získáte jen horší kvalitu a zbytečné výdaje. Raději si udělejte chvíli času a pokuste se o renovaci struhadla stávajícího. Bude vás hřát dobrý pocit z vykonané práce, znovu funkčního struhadla i z finanční úspory.
Změna úhlu zubů? Žádný problém
Zuby struhadla mají v ideálním případě úhel 30 stupňů. Vlivem tlaku ale může být časem úhel menší a menší, až nebude strouhání prakticky možné. Pro vyrovnání pokřivených zubů stačí použít kuchyňský nůž, případně hřebík nebo šroubovák. Dejte ale pozor, abyste je namísto vyrovnání do správného úhlu neohnuli na opačnou stranu, v extrémních případech by vám mohl zůstat zoubek v ruce.
Jak nabrousit struhadlo
Nejjednodušším způsobem, jak vrátit vašemu struhadlu jeho bývalou ostrost, je použití smirkového papíru s vyšší zrnitostí. Postup je jednoduchý: prostě přejíždějte papírem po struhadle ve směru strouhání. Alternativou k tomuto postupu je použití alobalu. Stačí ho smotat do kuličky a postupovat stejným způsobem jako u smirkového papíru. Další možností je zakoupení kulatého jehlového pilníku. Tím budete muset ostřit jeden zoubek po druhém, námaha se ale vyplatí.
Chraňte nabroušené struhadlo před dalším ztupením
Chcete-li, aby vám čerstvě naostřené struhadlo vydrželo ve skvělém stavu dalších pár let, musíte tomu přizpůsobit svoje uživatelské návyky. Častou chybou je, že se po vaření nechá špinavé struhadlo odložené ve dřezu, ještě horším postupem je nechat ho ve vodě k odmočení. Struhadlo by mělo být vždycky hned po použití umyté, pečlivě vysušené a uložené zpět na své místo. Vyhněte se použití drátěnek a ostrých předmětů a skladujte je tak, aby se ničeho nedotýkalo.