Sporák bude zářit novotou bez drhnutí a námahy. Zmizí mastnota, připáleniny i všechny nečistoty
Jak se vypořádat s čištěním plynového sporáku? Nánosy nečistot u plynových hořáků nelze běžným úklidem porazit. Jak tedy na ně?
Po běžném vaření se snažíme udržovat i čistý sporák a to jednoduchým setřením. Malá dávka saponátu a času však nestačí na hromadění usazovaných nečistot. Pokud se nám pokrm nevyvede a přeteče nám například vařící mléko, je o zábavu postaráno. Lepivá obilná kaše či kapky karamelu nám tak přidělá mnoho starostí. Stejně tak i běžná omáčka, smažení řízků či probublávající hustá polévka.
Čas a bezpečnost
Většinou se k čištění sporáku dostáváme se zpožděním, a tak nečistoty mají dostatek času zaschnout. Vzhledem k tomu, že sporáky mají jednu z nejvyšších výdrží životnosti mezi ostatními spotřebiči, musíme se snažit, aby i po čase vypadaly jako nové. Důkladné čištění však nemusí nutně znamenat hromadu času. Stačí vědět, jaký přípravek a techniku čištění použít.
Než se pustíte do samotného čištění sporáku, odpojte ho ze zásuvky. Pozornost také věnujte všechny plynovým spínačům, aby byly řádně vypnuty. A pokud jste sporák používali, počkejte, až zcela vychladne.
Čištění sporáku
Nejdříve se zaměřte na samotný povrch sporáku. Ten očistěte navlhčenou houbičkou na nádobí s kapkou saponátu. Vyberte takový, který s sebou vezme i mastnotu. Na smaltovaný sporák však nesmíte použít žádný abrazivní prostředek. Dále se věnujte mřížce sporáku. Mřížka je buď jednolitá nebo složená ze dvou kusů. sejmeme ji ze sporáku, navlhčíme a poté důkladně vyčistíme houbičkou či kartáčkem s kapkou saponátu. Potom důkladně opláchneme a osušíme.
Na závěr se zdržíte i hořáků. Ty se skládají z víčka a tzv. rozdělovače. Vyjměte oba ze sporákové desky a dejte stranou. Napusťte si do nádoby teplou vodu a přidejte saponát. Nyní ponořte oba kusy hořáku a nechte směs působit. Po pár minutách vyjměte, houbičkou ještě omyjte, opláchněte pod vodou a důkladně osušte.