Triky, kterými zbavíte vaší troubu všech nečistot | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Odstraňte mastnotu a připálené zbytky jídla z trouby lusknutím prstu. Zázračného pomocníka má každý v kuchyni

Odstraňte mastnotu a připálené zbytky jídla z trouby lusknutím prstu. Zázračného pomocníka má každý v kuchyni

Vyčistit letitou a umaštěnou troubu se může mnohdy zdát jako nesplnitelný úkol. Pomocí těchto snadných triků to však zvládnete lusknutím prstu.

elektricka trouba spinava e1624347923395
Zdroj fotografie: Depositphotos

Čištění umaštěné trouby je mnohdy nesplnitelný úkol, kterého se obává téměř každý domácí kutil nebo domácí kutilka. Ať už to jsou hodiny strávené čištěním zaschlých zbytků jídla nebo leštění předního skla, vždy se najde něco, co celý proces nepříjemně zkomplikuje. Aby však pro vás čištění trouby bylo od nynějška hračka, máme pro vás tyto jednoduché triky, díky kterým vás tato aktivita začne možná i bavit. Navíc vás to nebude stát ani moc peněz 

Čištění trouby pomocí citronu 

Pokud chcete, aby vaše trouba byla čistá a vy jste se přitom moc nenadřeli, tento přírodní trik pro vás bude tím pravým ořechovým. Čistící směs, která vznikne smícháním níže uvedených ingrediencí, totiž rozpustí každou usazenou mastnotu, tudíž troubu vyčistíte bez sebemenší námahy. Vše co k tomuto triku budete potřebovat jsou následující ingredience: 

 • 1 ks větší citron
 • 1 ks balení prášku do pečiva
 • silikonová houbička na nádobí
rozkrojeny citron
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak trik provést:

 • Nejprve rozkrojte citron na polovinu a ve vámi zvolené míse jej odšťavněte. 
 • Do šťávy nyní vmíchejte prášek do pečiva, pořádně promíchejte a smíchané ingredience nechte napěnit.
 • Vezměte si silikonovou houbičku na nádobí, ponořte ji do směsi a vyčistěte s ní celý vnitřek trouby, dvířka a každé další místo, kde zůstaly mastné nečistoty. 
 • Nakonec vše otřete vlhkým hadříkem a poté utěrkou do sucha.
 • A máte hotovo, dobrá práce! 
cista trouba
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na to, jak je tento trik velmi jednoduchý, se osvědčil jako jeden z nejúčinnějších. Pokud jste postupovali podle výše uvedeného návodu, vaše trouba by se nyní měla lesknout tak, jako tomu bylo když jste si jí zakoupili. V případě, že by některé nečistoty zůstaly, můžete přejít na plán B. 

Trik s trochou pracího mýdla 

Pokud vám nevyšel plán A, nemusíte se ničeho obávat – stále existuje řada dalších účinných triků, které vám se zašpiněnou troubou mohou účinně pomoci. K dalšímu příkladu budete potřebovat pouze mýdlo na praní nebo obyčejné mýdlo, pekáč a trochu horké vody. Poté se už stačí řídit tímto postupem:

 • Připravte si mísu s horkou vodou, do které nastrouhejte trochu pracího mýdla. Směs následně míchejte do doby, než se mýdlo rozpustí.
 • Směs nyní přelijte do vámi zvoleného pekáče – může být větší nebo klidně menší, hlavně se musí vejít do trouby.  
 • Pekáč se směsí nyní vložte do trouby, tu zapněte na 120 stupňů a nechte ji péct 30 minut. Nezapomeňte zavřít dvířka, aby byl účinek co nejefektivnější. 
 • Nakonec vezměte kuchyňskou utěrku a vše uvnitř umyjte – díky směsi s mýdlem na praní půjdou nečistoty dolů velmi snadno.
 • Pokud chcete vyčistit sklo na dvířkách trouby pro jistotu ještě jednou, smíchejte navíc teplou vodou a sodou. Vzniklou pastou poté potřete dvířka trouby, nechte ji 20 minut působit a nakonec ji setřete utěrkou.
 • A máte hotovo, dobrá práce! 

Vaše trouba se bude díky těmto trikům lesknout stejně tak, jako tomu bylo, když jste si jí koupili. Tyto dva triky jsou velmi účinné a mnoho kutilů by si bez nich již nedokázalo představit běžné uklízení kuchyně. Možností však existuje i více, a pokud se chcete přesvědčit, zde se můžete podívat na další příklad: 

Máte nějaký jiný trik na čištění trouby? 

Zdroj: The Spruce