Všestranné využití tuhého mýdla: Levně, ale chytře od štípanců přes zaseknutý zip až po hubení škůdců
Zeptáte-li se kohokoliv, k čemu slouží mýdlo, takřka bez rozmyslu vám odpoví, že k odstraňování špíny. To ovšem zdaleka není jediná možnost, k čemu ho lze používat.
Obyčejné tuhé mýdlo bylo ještě před několika lety standardní součástí většiny tuzemských domácností. V poslední době nicméně roste obliba tekutých mýdel, která ta tuhá pomalu, ale jistě, vytlačují. Ovšem tuhých mýdel byste se i přesto neměli zcela vzdávat. Kromě klasického způsobu použití (k mytí rukou), je využijete v celé řadě situací – od poštípání hmyzem až po šití. Jakmile zjistíte, k čemu všemu je tuhé mýdlo dobré, jistě zamíříte rovnou do obchodu, abyste si ho zakoupili.
Lidé znají mýdlo téměř pět tisíc let
Lidé mýdlo používají již téměř pět tisíc let. Nejstarší dochované důkazy se datují až do doby kolem roku 2800 před naším letopočtem. Samotný návod na výrobu mýdla se poté dochoval z roku 2200 před naším letopočtem. V té době nicméně lidé nepoužívali mýdlo pro účely osobní hygieny, avšak jako prostředek, který urychluje hojení ran. Mýdlo se začalo k osobní očistě používat až výrazně později – teprve ve 2. století našeho letopočtu. Svůj největší rozmach zažívalo mýdlo a mydlářství v průběhu 7. století našeho letopočtu.
V té době se začalo používat i pro holení, praní oděvů či mytí nádobí. Z Blízkého východu se začalo vyvážet do Evropy a Orientu. V 17. a 18. století nicméně zažilo úpadek, jelikož církev považovala vodu a mýdlo za škodlivé pro lidský organismus (spojovala ho s výskytem moru). Obecně se mýdlo vyrábí z tuků (dříve byl hlavní surovinou pro výrobu mýdla hovězí lůj) procesem saponifikace. Princip jeho fungování spočívá v narušení struktury vody a schopnosti na sebe navázat nečistoty a rozpouštět tuky.
Nekonečné množství možností využití
Jak je zřejmé již z historie, mýdlo nemusíte používat pouze k osobní hygieně. Možností jeho využití je mnohonásobně více – například pomáhá při pobodání hmyzem, jelikož urychluje hojení ran. Abyste dosáhli úlevy, jednoduše navlhčete kousek mýdla a postižené místo jím přetřete. Tuhé mýdlo vám pomůže i v případě, že máte zaseknutý zip či vrzající panty – pro vyřešení problému stačí v obou případech místa lehce potřít mýdlem. Fakt, že mýdlo pomáhá proti kondenzaci a vlhkosti, je také dobře známý.
Jinými situacemi, kdy vlastnosti mýdla oceníte, jsou předeprání špinavého oblečení nebo boj se zápachem (kousek mýdla jednoduše umístěte do skříně a vaše prádlo bude stále voňavé – přesně tak, jak ho měly voňavé vaše babičky). Tuhé mýdlo upotřebíte i při šití, kdy jím jednoduše nahradíte krejčovskou křídu. Některé zdroje hovoří i o tom, že trocha nasekaného mýdla pod stromy či v záhonech odhání hlodavce, hmyz, a dokonce i vysokou zvěř.
Používáte ve své domácnosti tuhé mýdlo, nebo preferujete tekuté?
Zdroj: The Spruce
udalosti247.cz
17 h
udalosti247.cz
17 h
udalosti247.cz
17 h