Víte, k čemu slouží ta dírka na konci metru a proč je zubatý?
adbz.cz » Hobby » Dírka na konci metru a zubatý okraj nejsou jen na ozdobu. Šetří čas i nervy

Dírka na konci metru a zubatý okraj nejsou jen na ozdobu. Šetří čas i nervy

Jak využít skryté funkce měřicí pásky, abyste si usnadnili svou práci, aneb odhalujeme tajemství dírky na konci metru a vroubkovaného okraje.

metr zubaty okraj
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Měření je neodmyslitelnou součástí našich životů a měřicí páska neboli metr je jedním z nejčastěji používaných nástrojů. Téměř každé nářadí domácího kutila (a vlastně i každé domácnosti) by mělo obsahovat pořádný metr. Nikdy nevíte, kdy jej budete potřebovat. Ale víte, že konec měřicí pásky obsahuje dvě záhadné funkce? Jestlipak tušíte, co dírka na metru a vroubkovaná část dělají?

Proč je tam dírka?

Pokud jste už někdy drželi metr v ruce, tak jste si jí už možná všimli, ale nikdy jste nevěděli, k čemu slouží. Dírka na konci měřicí pásky není jen ozdobou. Plní důležitou a užitečnou funkci, kterou ovšem málokdo zná a využívá. Jejím účelem je umožnit upevnění měřicí pásky na hřebík nebo šroub. Tímto způsobem se vám bude měření snáze a přesněji provádět. To je zejména užitečné, pokud měříte sami a nemáte nikoho, kdo by vám pomohl s uchopením měřicí pásky. Tento trik je jednoduchý a ušetří spoustu času.

A co vroubkovaná část?

Tuto funkci využijete především v případě, když potřebujete měřit něco dlouhého. Vroubkovaná část na okraji měřicí pásky není pouhým dekoračním prvkem, ale má praktický účel. Vroubkování umožňuje uživatelům označit bod na pracovní ploše, například na zdi, a poté se s ním pohybovat nahoru a dolů. To je užitečné v případech, kdy nemáte po ruce tužku nebo kdy byste jinak museli opakovaně označovat bod na pracovní ploše.

merici metr meri plot
Zdroj fotografie: Pixabay

Jaké jsou další vychytávky u měření?

Ano, existuje další trik, jak využít měřicí pásku a její dírku. Pokud zahákneme dírku na konci pásku do šroubu a poté se dotkneme tužkou měřicí pásky, můžeme snadno nakreslit pravidelný kruh. Stačí pohybovat měřicí páskou kolem středu otvoru, přičemž dírka bude sloužit jako osa kruhu. Tento trik může být užitečný pro řadu různých projektů, zejména při práci s kovem a dřevem.

Další zajímavost ohledně měřicích pásek byla ukázána jistým kutilem Lajosem. Kovová destička na konci měřicí pásky se obvykle může „viklat“. Lajos vysvětlil, že to umožňuje přesné měření, i když pásku pověsíte na přední stranu měřeného plechu nebo přitlačíte ke zdi. Destička se může pohybovat pouze tak, jak je tloušťka disku, což umožňuje přesné měření bez ohledu na to, jaké jsou podmínky.