Rodinný dům získala směnou za obyčejnou sponku do vlasů. Co začalo jako hra, skončilo splněným snem o bydlení
Výměnný obchod není jednoduchá záležitost. Své o tom může povědět paní Demi Skipper. Naučila se však v tomto oboru pohybovat a založila projekt Trade Me.
Výměnný obchod není pouze záležitost malých dětí, které si mezi sebou předávají skleněné kuličky a postavičky oblíbených postav z animovaných filmů. Své o tom ví úspěšná obchodnice Demi Skipper. Její příběh se dostal na světlo teprve na začátku roku 2021. Za transakcí obsahující sponku do vlasů za rodinný dům se toho však skrývá mnohem víc, což nezainteresovaný divák nevidí. Pojďme se o fascinujícím příběhu této mladé Američanky dozvědět víc.
Trade Me Project
V překladu projekt, který vyzývá k obchodování s jeho autorkou. Demi se při tvoření tohoto projektu inspirovala cestou Kylea MacDonalda, jenž svůj obchod započal už v roce 2006 pomocí červené kancelářské sponky. O patnáct let později se stejné myšlenky chopila i Skipper a realizovala ji. Pro svou práci si vytvořila několik pravidel. Uvedu například tři z nich. Prvních z nich obsahuje zákaz vyměňování jakýkoliv peněžních částek. Druhé dovoluje pouze minimální finanční vklad na pokrytí nezbytných nákladů a dopravy.
Třetí jí zakazuje obchodovat se svými známými a celkově lidmi, které jakkoliv zná. K upoutání pozornosti jí dobře posloužila široká nabídka sociálních sítí. Díky platformě TikTok, kde má Demi přes pět milionů sledujících, přitáhl její projekt rychle pozornost. Velké množství sledujících jí přineslo tak velké množství obchodních nabídek, že by je nikdy nemohla sama všechny uskutečnit. S odstupem času můžeme s radostí uznat, že se Skipper ambiciózní projekt vyplatil. Za poslední výměnu získala plnohodnotné bydlení.
Osmadvacet proběhlých obchodů
Její nově získaný dům se nachází ve městě Clarksville ve státě Tennessee, což je asi čtyřicet minut od Nashvillu. Do převzetí Demiina nového domova provedla osmadvacet obchodů během devatenácti měsíců. Tedy zhruba za dobu jednoho a půl roku. Všechny z nich mají základy na prvotní sponce do vlasů. Cesta od tak nízkého vkladu až k hodnotnému domu však nebyla procházka růžovým sadem.
Časopis Treehugger se Skipper zeptal na její nejlepší a nejhorší uskutečněné obchody. Odpověděla:
„To je těžká otázka, budu se muset zamyslet. Jedna z mých nejoblíbenějších výměn obsahovala snowboard za Apple TV. Byl to první elektronický obchod a také první obchod, u kterého jsem měla opravdu pocit, že obchodní proces funguje. Nejhorší obchod vůbec se týkal určitě výměny Mini Cooperu za diamantový náhrdelník. Vyměnila jsem Mini Cooper v domnění, že získávám diamantový náhrdelník v hodnotě 20 000 dolarů (430 240 českých korun), ale ve skutečnosti měl hodnotu pouze 2 500 dolarů (53 780 českých korun).“
Systém směnného obchodu
Časopis se také zeptal, co se Demi naučila nového o systému směnného obchodu. Její odpověď byla prostá. Získala k němu nový respekt. „Uvědomila jsem si, jak je to těžké. Trvalo mi několik týdnů a měsíců, než jsem našla výhodné obchody, někdy jsem musela oslovit tisíce lidí, než jsem sehnala jedinou osobu, která měla zájem se mnou spolupracovat.“ Také se dozvěděla, že lidé oceňují věci velmi rozdílnými způsoby. Pro každého má každá věc úplně jinou hodnotu. Toto zjištění asi nikoho nepřekvapuje.
„Všechno to souvisí s nabídkou a poptávkou. Lidé jsou ochotni vzdát se něčeho, čeho mají hodně, aby získali něco, co nemají. Někdy ani nejde o peněžní hodnotu.“ Podle videa na TikToku povedou Demiiny další kroky k renovaci domu v Clarksvillu. S tím jí pomůže její manžel Bobby. Treehuggeru ještě řekla: „Těším se, až se v budoucí době pokusí více lidí realizovat své vlastní projekty jako Trade Me“. Výměnný obchod teď po zmíněných úspěších určitě zaznamená velký počet dalších dychtivých zájemců o výhodné obchody.
Jaký máte názor na výměnný obchod?