9 geniálních rad z čínské kuchyně, které vám usnadní a zpříjemní vaření. Začněte vařit jako profesionál, bez chyb a chutně
Těchto 9 užitečných rad a tipů do vaření se v Číně dědí z generace na generaci. Tak proč bychom je nevyužili v kuchyni i my. Zkuste je také, rozhodně toho nebudete litovat.
Obsah
- 1. Ovoce a zeleninu oplachujte v osolené vodě
- 2. Dokonalá rýže bez odměřování množství
- 3. Škrob zajistí, že pokrm vypadá lépe
- 4. Krásně zjemněné maso pomocí vaječného žloutku
- 5. Vaření masa před samotnou přípravou
- 6. Správná výroba zdravých knedlíků
- 7. Oblíbenou metodou přípravy je napařování
- 8. Dezerty jsou tvořeny převážně z rostlin
- 9. Tajná přísada, díky které jsou zdraví
Někoho vaření baví a někdo to bere jen jako činnost, co zkrátka dělat musí. Když se však už rozhodneme si k té plotně stoupnout a začít s přípravou, tak chceme, aby jídlo nejen dobře chutnalo, ale také aby bylo chutné a zdravé. Pomocí těchto 9 tipů se vám podaří splnit všechny tyto tři body. Konkrétně tato devítka rad pochází z Číny, kde se dědí už po generace a stále tam denně lidem pomáhá s vařením.
1. Ovoce a zeleninu oplachujte v osolené vodě
V Číně si lidé při vaření zakládají na čisté a dobře omyté zelenině a ovoci. A oplachování pod vodou z kohoutku bývá často nedostatečné. Proto po tom, co to uděláte, vždycky potravinu dejte ještě na chvíli do roztoku se solí. Nakonec zase omyjte ve dřezu. Podle určitých výzkumů je tahle metoda opravdu účinná, jelikož se zbaví chemikálií na povrchu plodů. Solný roztok připravujte 1 : 10 s vodou.
2. Dokonalá rýže bez odměřování množství
Číňané jsou pověstní pro své pokrmy s rýží, jsou její velcí producenti, tak je u nich už od pradávna oblíbená. Nejsou však zvyklí si stále odměřovat vhodné množství vody a rýže. Jednoduše dají do hrnce požadovanou porci a postaví nádobu na vodorovnou plochu. Dále jen dolijí vody tak, aby když tam strčí ukazováček tak, aby její hladina dosahovala přesně k prvnímu článku prstu. Tím se vám už nikdy nestane, že byste se s vodou a rýži zmýlili v množství.
3. Škrob zajistí, že pokrm vypadá lépe
Čínští kuchaři jsou celosvětově uznávání pro přípravu a konečný vzhled svých jídel. Mnozí žasnou nad tím, jak krásně vypadají ryby a celkově maso, které jim projde rukama. Tajemství jejich dokonalosti tkví v kukuřičném škrobu. Tato surovina je běžnou součástí jejich kuchyňských zásob. Bez škrobu by se omáčky připravované za vysokých teplot zkrátka neobešly.
4. Krásně zjemněné maso pomocí vaječného žloutku
V Číně si kuchaři díky tomuto triku poradí i s pěkně tuhým masem. Aby dosáhli co možná nejlepšího zjemnění, vloží kousek na zhruba 15 minut do žloutkové marinády. Možná to zní překvapivě, jelikož se obvykle používají citrónové šťávy či ocet. Tato metoda se však nazývá sametová. Číňané funkčnost připisují tomu, že vajíčko zabrání odpařování tekutin při přípravě masa a tak zůstává vláčné.
5. Vaření masa před samotnou přípravou
Číňané často maso nejdříve předvaří. Zkrátka syrové maso hodí na chvilku do vody a poté vodu odlijí. Dále pokračují se samotnou zvolenou přípravou, ať už je to smažení, dušení či pečení. Pro tento první krok je důvodů hned několik. Nejen, že se tímto z masa vyvaří veškerá špína a přebytečná krev, ale také tím u určitých druhů masa zajistíte vláčnost. Mezi takové patří například vepřové.
6. Správná výroba zdravých knedlíků
Další, co v Číně dělají rozdílně jsou plněné knedlíky. My jsme zvyklí je připravovat z těsta, které naplníme, co to jde, masem. Tak to Číňané však rozhodně nedělají, takovéto knedlíky jsou příliš tučné. Proto se vždy drží pravidla 50% zeleniny a 50% masa. Tady tato půl na půl metoda zajistí, že je jídlo stále velice chutné, ale zároveň také zdravé pro váš organismus.
7. Oblíbenou metodou přípravy je napařování
Přesto jak rozmanitá a variabilní čínská kuchyně je, tak velká většina jídel je dělaná v páře. Tato metoda přípravy je využívaná i u jídel s obsahem mouky. Místní používají speciální bambusový koš, který dají přímo nad vroucí vodu. Pokud chcete také chutný pokrm takto připravit není však třeba shánět jejich tradiční koš, postačí vám kovové síto. Hlídejte však hrnec, aby se z něj všechna voda nevypařila.
8. Dezerty jsou tvořeny převážně z rostlin
V Číně nejsou příliš velkými fanoušky hodně sladkých dezertů plných cukru, džemů či čokolády. K dochucování jsou využívané suroviny jako je sezam, fazole nebo také často batáty. Může to být i jeden z důvodů, proč má většina Číňanů hodně štíhlou postavu a Evropanům přijdou jejich dorty a sladkosti nevýrazné.
9. Tajná přísada, díky které jsou zdraví
V Číně je už po stovky let jedna přísada, která je oblíbená pro svoje pozitivní účinky. Přidávána je téměř do každého jídla. Tím zázrakem jsou sezamová semínka. Jsou používána opravdu často. Sezam obsahuje totiž hodně vápníku, železa, mědi a hořčíku. Což jsou důležité minerály pro naše tělo a správnou jeho správnou funkci. Oblíbené jsou například kuličky z nich, které patří mezi běžné dezerty.