Jaká je ideální teplota v ložnici či v koupelně? Někteří Češi mají doma až o 4 °C méně
Šetřit příliš mnoho na vytápění se nemusí vyplatit. Ve hře je totiž i vaše zdraví, lepší je držet se optimální teploty.
Obsah
Pokud jde o vytvoření příjemného domácího prostředí, mnoho lidí si není jistých, jakou by měli zvolit ideální teplotu. Měla by se v tomto ohledu lišit ložnice a obývací pokoj? A co koupelna? Naštěstí je možné se řídit univerzálně platnými doporučeními.
Proč záleží na teplotě v různých místnostech
V zásadě jde především o vaši pohodu. Zatímco útulný obývací pokoj nebo teplá koupelna totiž působí příjemně, příliš vyhřátá ložnice může naopak narušovat váš spánek. Ideální teploty se ve skutečnosti liší v závislosti na účelu místnosti. A pokud budete vědět, jak s nimi správně zacházet, dokážou pozitivně ovlivnit vaše zdraví i účty za energie.
Optimální teploty podle typu místnosti
Podle nejnovějšího průzkumu z dílny WHO jsme sestavili praktického průvodce optimálními teplotami v nejčastěji používaných místnostech.
Obývací pokoj a kuchyně: 18-24 °C
Obývací pokoj a kuchyně jsou místem setkávání lidí. Udržování teploty v rozmezí 18-24 °C poskytuje příjemný prostor pro odpočinek bez nadměrné spotřeby energie.
Dětský pokoj: 20-24 °C
V dětských pokojích musí být obecně tepleji, zejména u menších dětí, které nemusí nižší teploty dobře snášet. Pro zajištění příjemného prostředí se doporučuje teplota v rozmezí 20-24 °C.
Ložnice: 16-18 °C
Ložnice by měla být v ideálním případě chladnější než zbytek domu. Je to proto, že teplota našeho těla v noci přirozeně klesá a chladnější místnost pomáhá toto přirozené ochlazování podporovat, což podporuje lepší spánek.
Koupelna: 24 °C nebo vyšší
Vstoupit z teplé sprchy do chladného vzduchu může být nepříjemné. Koupelny jsou často kvůli pohodlí teplejší, zejména v chladnějších měsících. Lze je však vyhřát i krátce před koupelí – třeba použitím infrazářiče.
Jak Češi vytápějí své domovy?
Nedávný průzkum provedený agenturou Ipsos pro jednu z energetických společností ukázal, že více než polovina českých domácností udržuje v zimě vnitřní teplotu mezi 20 a 22 °C. Ovšem někteří mají v obývacích pokojích kvůli úspoře třeba jen 14 °C. A to se může brzy negativně projevit na jejich zdraví. Vy něco takového rozhodně nedělejte.