Česnek si zachová vitamíny a vydrží až do příštího roku. Stačí ho vysušit, zmrazit nebo uvařit se solí
Skladovat česnek můžete klidně i jeden rok. Stačí ho správně zapracovat a zachová si veškeré účinné složky.
Česnek patří mezi nejzdravější plody přírody a je nedílnou součástí české kuchyně. Není proto dle webu Healthline divu, že většině domácností nechybí ve spíži, a když mohou, tak ho přidají, kamkoli to jen jde. Pokud si ho však pěstujete u sebe doma, určitě se ptáte, jak ho udržet co nejdéle čerstvý a plný důležitých vitamínů. Pomoci vám s tím dokáží jednoduché triky, jako je například jeho zamrazení nebo uvaření se solí.
Česnek vám vydrží čerstvý klidně i jeden rok
Nejefektivnějším způsobem, jak udržet česnek čerstvý, je jeho vysušení. V takovém případě je však nutné dbát na to, aby během procesu nepřišel do kontaktu s vlhkostí ani slunečními paprsky. Pokud by vám takový způsob nevyhovoval nebo vám nepřálo počasí, můžete ho jednoduše zapracovat – vyloupané stroužky uzavřete do krabičky a nechte v lednici.
Takto vám vydrží klidně i několik týdnů. Dalším užitečným způsobem je utření česneku se solí. Ta ho totiž dokáže konzervovat, takže si uchová veškeré účinné složky a bude chutnat pořád stejně dobře. Velmi dlouho pak vydrží naložený v olivovém oleji nebo dokonce i v medu. V takovém případě ho navíc lze konzumovat po stroužcích zasyrova.
Můžete ho také zamrazit
Skvěle se pak osvědčilo také rozdrcení česneku najemno (případně jeho rozmixování v mixéru) a následné zamrazení. Směs můžete například vložit do tvořítka na led, a jakmile pořádně promrzne, přendejte ji do uzavíratelného igelitového sáčku a nechte v mrazáku. Jakmile ji poté budete potřebovat, stačí ji vytáhnout a použít.
Dalším způsobem sušení česneku je dle webu MasterClass použití elektrické sušírny. Tu zapněte na zhruba 50 stupňů a nechte jednotlivé stroužky rozkrojené napůl sušit pomalu a dlouho. Jakmile budete mít hotovo, ještě je namelte na prášek, který posléze můžete použít během vaření. Bude krásně aromatický a uchová si veškeré vitamíny.