Česnek se dá vypěstovat i na balkóně. Bohatě k tomu postačí 1 PET lahev

Pěstování vlastního česneku má mnoho výhod. Potřebujete k tomu jen obyčejnou PET lahev a pěstovat ho můžete i na balkoně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstovat si vlastní česnek není vůbec špatný nápad. Česnek je nedílnou součástí celé řady oblíbených pokrmů a také se mu přezdívá přírodní antibiotikum, takže má pozitivní vliv na naše zdraví. Jak ho můžete díky PET lahvi pěstovat na balkoně?

Recyklujte a pěstujte

Můžete spojit příjemné s užitečným – recyklovat a zároveň pěstovat svůj vlastní česnek. Nic složitého na tom opravdu není a ani nevadí, že nemáte zahradu. Česnek totiž můžete pohodlně pěstovat třeba na balkoně, a zajistit si tak dostatečnou zásobu vitamínů, antioxidantů i minerálů.

A jak česnek pěstovat s pomocí na první pohled obyčejné PET lahve? Podle webu ZahrádkářskáPoradna stačí použít lahev o objemu alespoň půl litru, do které se vejde jedna palička česneku. Horní okraj lahve seřízněte a uhlaďte – třeba s pomocí žehličky. Naplňte lahev vodou tak, aby sahala až po okraj, a poté nahoru položte paličku česneku, který bude špičkami stroužků směřovat vzhůru.

Jaké lahve použít?

Není lahev jako lahev. Web iReceptář doporučuje používat lahve většího objemu, ideálně kolem dvou litrů a výše. Na jednu stranu lahve namalujte s pomocí fixy 3 kroužky, které poté něčím ostrým vyřízněte. Z česneku odeberte suché vrstvy slupek, ponechte mu pouze poslední pevný obal a palici nerozdělávejte.

česnek a cibule na prkýnku iZdroj fotografie: Pixabay

Následně s pomocí nože odřízněte vrcholky volných částí stroužků. Do lahve napusťte vodu až po vyříznuté otvory. Do každého z otvorů poté vložte připravenou palici česneku kořínky směrem do vody. Druhý až třetí den už si budete moci všimnout, že česnek začíná vypouštět nové kořeny.

Proč si pěstovat svůj vlastní česnek?

Jednak proto, že ceny v obchodě nás dokážou mnohdy nemile zaskočit. Primárním důvodem je ale fakt, že se dá česnek využít mnoha způsoby – a to jak v kuchyni, tak v přírodním léčitelství. Server Novinky vyzdvihuje celou řadu pozitivních účinků, které nám česnek dokáže nabídnout. Pomáhá například snižovat i hladinu triglyceridů a mimo to současně zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu.

To ale není všechno. Může se pochlubit antibakteriálními vlastnostmi, dokáže nám pomoci v boji proti plísňovým infekcím, nezaskočí ho ani viry a je skvělým pomocníkem v období nachlazení a chřipek.

Pěstujete si svůj vlastní česnek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články