Bezpečné rozmrazování masa má zásadní význam pro minimalizaci růstu škodlivých bakterií. Běžně se proto tato potravina rozmrazuje v chladničce – to vám sice zaručí dodržení té správné teploty, ovšem musíte se smířit s tím, že to zkrátka a dobře nějaký ten čas zabere, jak píše web Skrblík.
Maso rychleji povolí ve vodě
Rychlejší metoda spočívá ve vložení masa do vodní lázně o teplotě přibližně 38 °C. Maso se tak rozmrazí poměrně rychle, ale zároveň nedojde k povzbuzení nadměrného růstu bakterií. Maso se obvykle rozmrazí během 30 až 45 minut v závislosti na velikosti balení. Naopak horké vodě se vyhněte, ta by podle webu iRecept neudělala dobrotu.
Pro extra rychlý postup použijte struhadlo
Koncepce použití struhadla při rozmrazování masa je založena na zvětšení povrchu masa – jinými slovy, čím více jeho „hmoty“ je vystaveno vzduchu, tím rychleji se rozmrazí. Ovšem strouhání polorozmrazeného masa na tenčí plátky nebo malé kousky se do všech receptů nehodí. Takže i když se tak tato surovina rozmrazuje rovnoměrněji a rychleji, dobře si rozmyslete, než po svém kuchyňském struhadle doopravdy sáhnete.
A jak správně postupovat? Vyberte si opravdu ostré struhadlo – jiné by maso spíše potrhalo. Maso by také nemělo být tvrdé jako kámen – takové jednoduše nenastrouháte. A jak strouhat? Ideální tloušťka plátků je asi půl centimetru – je to podobné jako třeba při krájení okurek.
Připravit dokonale měkké maso může být často velkou výzvou, obzvláště pokud se jedná o pečeni či řízek. Pomoci vám dokáže tento trik.…
více
Alternativy rychlého rozmrazení
Pokud vám nevyhovuje použití struhadla, pak vsaďte na částečné rozmrazení masa a jeho následné nakrájení na kostky nebo plátky. Opět je třeba použít opravdu ostrý nůž (maso pak doporučujeme přidržovat za pomoci utěrky, aby vám nepodklouzlo).
Myslete však na to, že jakékoliv rychlé rozmrazení může narušit texturu nebo chuť masa. Proto, pokud je to možné, si plánujte jídlo vždy tak, abyste měli dostatek času na jeho bezpečné rozmrazení v chladničce. To je rozhodně sázkou na jistotu. Na webu adbz jsme také poradili, jak maso „nasametovat“, a dodat mu tak báječnou strukturu i chuť.