Rychle se podívejte do peněženky: Za tuhle dvacetikorunu dostanete půl milionu korun. V oběhu je jich několik
Do oběhu se dostala chybně vyražená dvacetikoruna. Výjimečná je v tom, že má obě strany stejné. Vydražit se může za statisíce korun.
Do oběhu se dostala vzácná dvacetikoruna, která má mnohonásobně vyšší hodnotu. V čem je tak odlišná a může jich být v oběhu více? Schválně se podívejte do peněženky, jestli tento unikátní kousek náhodou nemáte právě vy.
Málokdo si všimne rozdílu
Kovové mince používáme dnes a denně. Málokoho napadne si je v běžném provozu více prohlížet. Někdy bychom to ale přeci jen udělat měli. Do ruky by se nám totiž mohla dostat unikátní mince, která by se mohla vydražit za neskutečně vysoké částky.
Ukázkovým příkladem je vzácná dvacetikoruna, která se dostala do oběhu omylem. Klasická „dvacka“ má na jedné straně českého lva a na straně druhé svatého Václava sedícího na koni. V tomto případě ale neplatí, že každá mince má dvě strany.
V čem je dvacetikoruna výjimečná?
Jak vypadá obyčejná dvacetikoruna, ví úplně každý. U této unikátní mince ale došlo k chyboražbě, vysvětluje web Dotyk. Na rozdíl od klasické dvacetikoruny má tahle jedinečná mince obě strany stejné. Na obou z nich je vyražena postava jezdce na koni.
Minci tedy chybí letopočet, díky kterému by se dalo zjistit, ze kterého roku pochází. Je tak opředena tajemstvím. Může být stará jen pár let, nebo také celé dekády. Mince se dostala do dražby od majitele, který k ní podal jen minimum informací. Našel ji údajně prostě jen tak v peněžence, dostala se k němu tak z běžného oběhu. V dražbě se částka vyšplhala na půl milionu korun.
Nemáte v peněžence další poklad?
Ojedinělá a pravděpodobně chybou vzniklá dvacetikoruna (přičemž v oběhu jich může být hned několik) rozhodně není jedinou mincí, která je něčím výjimečná. Podle webu Peníze se takto do oběhu dostalo více peněz. Kupříkladu desetikoruna z roku 1993, která má chybně vyražené „Kč“ – oproti správně vyražené minci je v tomto případě „kč“ psáno malými písmeny.
Chyby se nestávají jen při ražbě kovových mincí. Příkladem je papírová „dvoustovka“, která je na první pohled úplně obyčejná. Když se ale podíváte pozorněji, zjistíte, že na ochranném proužku má místo 200 Kč napsáno „République du Zaïre“ – africká země, která se dnes jmenuje Demokratická republika Kongo.
Mince i bankovky míváme v ruce i několikrát denně. Nevšímáme si ale možných rozdílů, protože je bereme za samozřejmost. Nebylo by však od věci dávat si větší pozor, možná totiž v peněžence nosíte poklad.