Topíte dřevem správně? Stačí jedna chyba a zaplatíte 15 000 Kč
adbz.cz » Hobby » Kdo správně netopí dřevem, zaplatí ročně až 15 000 Kč. Jedna maličkost hraje obrovskou roli

Kdo správně netopí dřevem, zaplatí ročně až 15 000 Kč. Jedna maličkost hraje obrovskou roli

Jak docílit toho, aby dřevo hořelo déle, a zároveň ušetřit? Odhalte tajemství efektivního vytápění prostřednictvím správného skládání polen.

topeni drevo polinko
Zdroj fotografie: Depositphotos

Chcete vědět, jak může dřevo hořet až dvakrát déle a přitom šetřit nejen vaše peníze, ale i čas? Odhalíme vám tajemství efektivního vytápění dřevem, které spočívá ve správném uskladnění polen. Zjistíte, proč je metoda ukládání od největších polen k nejmenším klíčem k prodloužení doby hoření.

Strategické umístění dřevěných polen

Zimní období může být náročné z hlediska vynaložené energie a peněz. Mnoho lidí se obrací k topení dřevem jako k jedné z nejekonomičtějších možností, ať už si dřevo shání sami, nebo jej kupují. Klíčem k efektivnímu využití dřeva pro vytápění je metoda uskladnění polen od největších po nejmenší. Tato technika zajistí, že se velká polena budou zapalovat pomaleji a hořet delší dobu, což sníží celkovou spotřebu dřeva a pomůže nám k významným úsporám.

Naskládáme-li dřevo opačně, tedy od největšího polena, které umístíme na dno kotle, až po polena nejmenší, jež budou v horní části kotle, kde následně rozděláme oheň nad takto uloženým dřevem, bude nám prohřívat mnohem déle. Prohořívání dřeva směrem dolů je podstatně pomalejší, nežli je tomu naopak u způsobu zespoda nahoru.

Dřevo u kamen
Zdroj fotografie: Depositphotos
Pro efektivní vytápění dřevem je zásadní používat suché dřevo, správně kombinovat měkká a tvrdá polena a zajišťovat adekvátní přívod vzduchu.

Důležitost mezery mezi poleny

Základem je umístit dřevěná polena tak, aby byla co nejblíže k sobě, avšak s důrazem na udržení dostatečných mezer pro optimální hoření. I když tento způsob může prodloužit dobu, než dřevo plně chytne, má opačný efekt na vytápění, protože mnohem rychleji zahřeje interiér domu. Díky prodloužené době hoření dochází k úsporám nejen ve spotřebě paliva, ale také v času věnovaném přikládání, což nám umožňuje věnovat se příjemnějším aktivitám, jak uvádí SnadnoBydlet.

Pozor na vlhkost

Při topení dřevem je klíčové nezapomínat na správný výběr topidla a dodržování určitých zásad. Je nezbytné přikládat do ohniště pouze suché dřevo, protože vlhké dřevo poskytuje méně tepla a navíc může způsobit ucpání kouřovodu dehtem. Ačkoli volba mezi měkkým a tvrdým dřevem nemusí být kritická, pro chladné zimní večery se doporučuje kombinovat rychle hořící měkké dřevo s tvrdým polenem, aby se prodloužila doba hoření. Důležitým aspektem je také ventilace.

Snížení přívodu primárního vzduchu může vést k slabému plamenu a tvorbě sazí z neshořelých plynů. Praktika snižování přívodu vzduchu přes noc s cílem udržet oheň co nejdéle není nejvhodnější. Efektivnější je nechat dřevo v krbu plně hořet, protože správně izolovaný domov si teplo udrží a ráno stačí jednoduše znovu zatopit.