Vypínáte doma na noc topení? Ještě dnes s tím musíte přestat. Utíkají vám kvůli tomu zbytečně velké sumy peněz

Pokud na noc vypínáte topení, raději s tím rychle přestaňte. Akorát vás to stojí více peněz a zbytečně namáháte radiátory.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem zimy je třeba začít vytápět domácnost, což se často nepěkně odráží na měsíčních účtech. Mnoho lidí se proto snaží najít efektivní cesty, jak ušetřit spotřebovanou energii a vyhnout se tak vysokým částkám. Bohužel však ne každá metoda je skutečně přínosná. Někdy vás naopak vyjde na více peněz. Jedním takovým příkladem je dle serveru CoolWithBowman vypínání radiátorů na noc. 

Topení na noc rozhodně nevypínejte 

Ačkoli by se mohlo zdát, že vypínání radiátorů na noc skutečně pomáhá šetřit spotřebovanou energii, pravdou je naprostý opak. Tímto způsobem totiž dojde k rychlému poklesu teploty v místnostech, a jakmile budete chtít zařízení opět zapnout, budete muset vynaložit velké úsilí, aby se opět pořádně zahřálo. To vás ve finále vyjde ještě dráž, než kdybyste snížili jeho výkon pouze o několik stupňů a nechali ho přes noc zapnutý. 

Důležité je také brát zřetel na to, čím v místnostech topíte. Například takové tepelné čerpadlo či kondenzační kotel spotřebuje při opětovném zapnutí až o 50 % více energie, aby mohlo dodat požadované teplo. Podle webu IdealHome se pak vůbec nevyplatí vypínat podlahové topení, protože to má při každém dalším zapnutí největší spotřebu. 

Záleží také na izolaci domácnosti 

Co se udržování tepla v domácnosti týče, hodně záleží také na izolaci. Pokud je kvalitní a vy máte přes den zapnuté radiátory, bude se v nich držet teplo, jako kdybyste je večer vypnuli. Určitou roli hraje také typ stěny. V případě, že jsou příliš silné (zpravidla u starších domů), teplota v nich klesá pomaleji. Vypnutí zařízení by však způsobilo, že by místnosti rychle vychladly a při jejich dalším zapnutí by se nejprve začaly zahřívat právě stěny.

Topení, prasátko iZdroj fotografie: Depositphotos
Vypínání topení na noc peníze neušetří, naopak zvýší měsíční účty.

Vy byste tak zbytečně přišli o značnou část tepla a museli čekat delší dobu, než se místnosti zahřejí. Potenciálně ušetřené peníze by tak akorát přišly opět nazmar. Na webu adbz jsme také psali o dalším účinném triku, který vám pomůže ušetřit peníze za vytápění

Jak šetříte teplo ve své domácnosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články