Kuna skalní (Martes foina), někdy označovaná také jako kuna domácí, je lasicovitá šelma. Tento štíhlý tvor dlouhý asi 70 cm je velmi obratný, dobře šplhá i skáče. Pokud máte tu smůlu a usídlí se ve vašem obydlí, může vám způsobit nemalé škody, které mohou být ve výsledku velmi drahé. Zbavit se kuny je běh na dlouhou trať a někdy je nutné použít vícero způsobů. Pokud se ale k těmto krokům neuchýlíte, začněte šetřit na nové zateplení a střechu.
Chrastivé zvuky v podkroví kunu prozradí
Prvním signálem, který prozradí přítomnost kuny v domě, je bezesporu hluk ve večerních a nočních hodinách. Kuna si obzvláště na podzim hledá místečko na přečkání dlouhé zimy. A jelikož je to samotářský tvor, vyhledává klidná místa pro uhnízdění. Vyhýbá se také lidem, v případě kontaktu ale může být v rámci sebeobrany i velmi agresivní. Jako optimální úkryt se jí jeví právě půdní a podkrovní prostory. A jak se tam dostane? Kuna je nesmírně mrštná a inteligentní, cestu si vždy najde.
Nesmírnou výhodou kuny je rovněž její síla. Díky nízké váze a velmi silným tlapkám nemá problém vylézt po střeše a žlaby se dostat kamkoli po jejím obvodu. Pak už kunám stačí najít opravdu malou skulinku, kterou by se protáhly. A protože jsou aktivní především v nočních hodinách, nedají obyvatelům domu spát. Disponují také silnými zuby, a tak se například v zimním období, kdy jsou teploty hluboko pod bodem mrazu, snaží prokousat kabeláží do auta.
Jak vyhnat kunu z obydlí
Kuna se svého hnízdečka vzdává jen nerada, jsou ovšem způsoby, které ji z domu vystrnadí. První možností je mít volně puštěného psa. Jeho značkování teritoria, ale také pro člověka nepochopitelný noční štěkot může indikovat přítomnost kuny na zahradě. K dostání jsou také plašičky vydávající nízký tón, který člověk prakticky nezaznamená, nicméně frekvence je pro kunu velmi nepříjemná. Jejich přirozeným predátorem jsou vlci, jezevci a lišky. Umístění chlupů, a to zvířecích i lidských, jim také vonět nebude.
Myši a krysy nejsou zrovna vítanými společníky v blízkosti domů. Vyzkoušejte trik, který je od vašeho obydlí spolehlivě odradí.…
více
Tato zvířata jsou také citlivá na výrazné vůně. Zkuste po prostoru rozmístit levanduli, naftalín či chlorové tablety. Kunám se to rozhodně líbit nebude a své území opustí. Velmi účinnou obranou, a hlavně prevencí vniknutí kuny na půdu je také elektrický ohradník umístěný například na žlabech. Velmi účinné jsou také pastičky na kuny. Tento způsob ale vyžaduje trpělivost z vaší strany. Past s návnadou dávejte do prostoru každý den, aby se tam naučily chodit. Jakmile začne návnada mizet, máte vyhráno a past můžete odblokovat. Další noc kunu polapí.