S potravinou z Billy si Češi nevědomky přitáhli domů i ohavné brouky
adbz.cz » Hobby » S potravinou z Billy jste si možná domů přitáhli ohavné brouky. Zjistilo se, že byli uvnitř balení

S potravinou z Billy jste si možná domů přitáhli ohavné brouky. Zjistilo se, že byli uvnitř balení

Nejen kvalita výrobků, které nabízejí obchody, je často přinejmenším problematická. Pochybnosti vyvolává i prostředí provozoven, v nichž se po regálech promenáduje hmyz.

billa kroupy hmyz skudci inspekce
Zdroj fotografie: SZPI

Nakupování v některých českých obchodech připomíná spíš noční můru. Nejenže nabízejí nekvalitní, zkažené nebo nebezpečné potraviny, ale nijak zvlášť nedbají ani na úklid. Snadno se tak může stát, že zákazníci v regálech nenajdou jen výrobek, který si chtějí koupit, ale také červy, brouky, moly nebo myší trus. Potvrzují to i výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

V baleních byli ohavní brouci a larvy

Na svém webu PotravinyNaPranýři inspekce tento týden zveřejnila upozornění na další problémový výrobek a obchod, který ho nabízel. Konkrétně šlo o kroupy ječné lámanka, které prodával supermarket Billa ve čtvrti Krásné Březno v Ústí nad Labem. Výrobek kontroloři označili za nebezpečný, protože v něm objevili něco dost nechutného.

Podle inspekce byli na povrchu všech kontrolovaných balení a dokonce i uvnitř některých z nich ohavní hmyzí škůdci. Živí brouci, larvy a kukly i jejich mrtvá těla se válela i všude kolem. „Výskyt škůdců byl zjištěn i na provozovně – na polici, kde byl tento výrobek nabízen k prodeji,“ uvedla inspekce na svém webu.

Hříšníkům hrozí tučné pokuty

Jednalo se o výrobek o hmotnosti 500 gramů v obalu LDPE s minimálním datem trvanlivosti do 27. května 2024. Jméno výrobce ani to, zda už byly kontaminované kroupy staženy z prodeje, inspekce neuvedla. Chodím sem nakupovat už roky a byla jsem celkem spokojená. Tohle je ale odporné, aby měl člověk strach, že si zamoří domov,“ řekla redakci adbz obyvatelka Krásného Března Jana M.

nakup obchod potraviny ulicka
Zdroj fotografie: Pixabay

Podobný případ řešila inspekce na konci loňského roku i v pražské Bille u náměstí Republiky. Podle serveru PražskáDrbna se škodlivý hmyz našel v mouce, cukru a luštěninách a na policích. Část obchodu inspektoři na několik dní uzavřeli. Podobným hříšníkům hrozí nemalé pokuty. „V roce 2023 bylo ukončeno 2 982 správních řízení za nedodržení potravinového práva ze strany provozovatelů, kterým SZPI pravomocně uložila pokuty v celkové výši 128 254 000 Kč,“ uvedl na webu inspekce její mluvčí Pavel Kopřiva.