Aby chleba zůstal dlouho čerstvý, je potřeba ho v létě skladovat jinak. Ideálně v keramické chladničce
Chleba jíme prakticky každý den. Jeho skladování však může být poměrně ošemetné. Horké počasí letních měsíců totiž nahrává plísním, čemuž se chce každý vyhnout.
Jak ale pečivo skladovat, aby k ničemu takovému nedošlo? Už opět je na místě se obrátit k receptům a postupům našich babiček. Horko totiž ohrožuje jak mléčné výrobky, tak i pečivo. Chleba totiž obecně nesnáší příliš dobře vysoké teploty uvnitř domu a kazí se tím pádem rychleji. Nejrychleji vysychají ty z bílé mouky. Chléb z žitné mouky pečený na kvásku může být na druhé straně klidně uložen v chlebníku. Plesnivění zabráníte skladováním na suchém místě.
Jak ho skladovaly naše babičky?
Když přijdete domů z obchodu, nezapomeňte chleba vyndat ze sáčku. Zajistíte tak totiž proudění vzduchu, tím pádem se plíseň nerozvine. Je-li venku opravdu horko, dejte chleba do keramické chladničky, samozřejmě bez sáčku. Tímto postupem si zajistíte jak čerstvost, tak i křupavost a stálou chuť vašeho pečiva. Čerstvost ovšem závisí hlavně na druhu pečiva. Některé druhy jsou zamrazeny, takže se druhý den už prakticky nehodí k jídlu.
Jestli jste tedy nakoupili celý bochník najednou, vyplatí se ho naporcovat a zbytek zmrazit. V mrazáku vám bez problémů vydrží i 3 měsíce. Nejlepší běžnou teplotou pro skladování chleba je rozmezí 18-22 stupňů Celsia. Vzdejte se současně jeho uchovávání v sáčku nebo alobalu. Můžete použít lněný sáček nebo hadřík, jestli chcete pečivo uchránit před hmyzem nebo dalšími vlivy. Přírodní materiály totiž brání jeho vysoušení a vylouhování. Dají se také použít opakovaně.
Tousty do ledničky
Toustový čtvercový světlý chleba by měl být uskladněn v lednici. U jiného druhu pečiva volte keramický chlebník. Rozhodně se v takové situaci vyhněte plastu, protože se bude kazit ještě mnohem rychleji. Chybí mu pak totiž správná cirkulace vzduchu. Dnes už si však můžete vybrat z dostatečného spektra chlebníků. Existuje totiž dřevěné, bambusové nebo kovové. Podle pekařů je možné dát chleba do sáčku, nejdřív ho ale zabalte do látkové utěrky.
Tu ovšem nezapomeňte každé cca 3 dny měnit. Když si z obchodu přinesete chleba ještě teplý nebo ho pečete rovnou doma, nechte ho před skladováním vychladnout. Ideálně na vzdušném místě, pak ho lze zabalit do utěrky a igelitu. Při teplotě 20-25 stupňů Celsia vám pak vydrží celý týden. Všechny podmínky se ostatně odvíjejí od vaší rychlosti spotřeby. Pak není nic jednoduššího než koupený rozdělit na týdenní dávky, u kterých víte, že je zkrátka sníte včas.
Pozor na slunce
Málokteré potravině svědčí přímý kontakt se slunečními paprsky. Ani chléb není rozhodně výjimkou. Každé skladování chleba by ho mělo před tímto vlivem uchránit. Jakmile je totiž přímo na slunci, rychle se zapaří, tudíž pustí vlhkost. A ta je živnou půdou pro rychlý rozvoj bakterií. Pak se vám může klidně stát, že najdete plíseň ne za týden, ale v rámci několika dnů.