Už žádné sekání internetu: Na jeho rychlost má velký vliv umístění WiFi routeru
Nachází se už prakticky v každé domácnosti. Přestože ho kolikrát nebereme moc na vědomí, zaujímá svoje čestné místo. Díky němu se totiž signál dostane do každého koutu domu.
Řeč je samozřejmě o wifi-routeru a dnes se podíváme na jeho ideální pozici. V některých případech je to totiž skutečné utrpení. Protože na něj neexistuje žádná schránka, ani by nebyla žádoucí, vymýšlíme mu většinou různá podivná zákoutí. Právě to však vede k narušení šíření signálu a pomalosti čehokoli, co se děje online. Někdy může jít jen o sekání seriálu, jindy o nemožnost účastnit se třeba pracovních konferencí. A to už vede k problémům. Jak tedy na to?
Nikam do stísněného prostoru
Hodně lidí si přitom stále neuvědomuje, jak je právě správné místo pro router důležité. Je třeba si ale zapamatovat několik jednoduchých pravidel. V první řadě ho nikdy nedávejte do šatníku. Nejen, že to působí docela komicky, ale také tím nevyhnutelně oslabíte jeho efektivitu. Router potřebuje být tam, kde bude mít co největší dosah. Ideálně blízko kanceláře, případně obývacího pokoje. Router rozhodně nepatří do předsíně.
Když bydlíte s dalšími lidmi, je potřeba se na vhodném místě domluvit se zbytkem domácnosti, jaké místo bude použitelné pro všechny. A pokud máte navíc patrový dům, bývá situace ještě složitější. Cílem je totiž také ochrana routeru před poškozením a rovnoměrný signál po celé domácnosti. Problém nastává hlavně u silných stěn nebo v hodně členitém terénu. Existuje i možnost zavěšení routeru ke stropu do speciálního stojanu.
Podle čeho místo hledat?
Nikdy nedávejte router na okenní parapet, do knihovny nebo na polici s různými drobnostmi. Zařízení bude během svého provozu nevyhnutelně vytvářet teplo. Musí mít tudíž kolem sebe prostor pro správné chlazení. U slabého dosahu se vyplatí zakoupit repeater nebo extender, který signál výrazně posílí. Hodně oblíbená je také internetová televize, která dovoluje sledování pořadů v tom nejvyšším rozlišení.
Šíření signálu si pak představte jako šíření tepla, kterému brání různé objekty. Existují i různé nástroje na stínění a usměrnění toku signálu. Bude-li router například v rohu místnosti, není od věci stínit jeho zadní část, aby šel všechen signál právě do vnitřního prostoru. Můžete si také najít aplikaci na telefon, která sílu signálu měří. S její asistencí není problém vyzkoušet vícero místo a různých konfigurací. Jakmile zjistíte, co funguje, budete se zkrátka držet na tomto kurzu.
Blokování parazitů
Domácí síť vždy heslujte a heslo po nějaké době měňte. Klidně se vám totiž může stát, že se po nalezení dobrého místa začne v protější kavárně scházet více lidí s telefony a notebooky a vy zachytíte pokles výkonu. Jednoduše proto, že se někdo zvenku dostal na vaši síť a odebírá vám data. Nemluvě o možných průnicích do soukromí a dalších problémech. Zabezpečení je tak stejně podstatné, jako kvalitní zámky na dveřích.