Voda z hrnce už nikdy na plotýnku nevyteče. Kuchařské kouzlo s máslem nebo vařečkou pohromu zastaví

Možná to znáte – na vteřinu se otočíte ke sporáku zády, a když na něj znovu pohlédnete, vidíte jen pohromu. Poznejte triky, díky nimž vám z hrnce již žádná tekutina neuteče.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Dalších 5 fotografií
Dalších 5 fotografií
                   

Pokud často vaříte, možná jste se někdy zajímali o to, jak je možné, že voda při varu nepřekypí, zatímco mléko (či omáčky, vařící se těstoviny, apod.) ano. Odpověď je vcelku jednoduchá. Při varu se jakákoliv tekutina vypařuje – a v případě vody může pára volně unikat do okolí. Ovšem u mléka jí v tom brání tenká vrstva tuku, která se vytvoří na hladině. Unikající pára proto začne hladinu mléka zvedat, a to nakonec překypí. Díky následujícím tipům se ovšem této nepříjemnosti nadobro vyhnete.

Zabraňte překypění domácími metodami

Toužíte alespoň jednou uvařit krupicovou kaši nebo pudink bez toho, abyste museli později uklízet mléko připečené na sporáku? Existuje k tomu hned několik jednoduchých triků, které zvládnete s vybavením, které máte běžně doma. Všechny triky nicméně vyžadují, abyste byli u hrnce přítomní (nebo alespoň v kuchyni). Nikdy není dobré nechávat zapnutý sporák zcela bez dozoru. Pravděpodobně nejrozšířenějším trikem je použití dřevěné vařečky.

Dřevěnou vařečku jednoduše položte přes hrnec. Její povrch bude narušovat hladinu kypící tekutiny a pára bude moci volně unikat. Nicméně tento trik má „omezenou životnost“, jelikož dřevěná vařečka po určité době začne nasakovat vodu a tím ztrácet schopnost zabraňovat překypění. Stejně účinně by měla vařečka fungovat, pokud ji vložíte přímo do hrnce. Ovšem v tomto případě vodu začne nasakovat rychleji a navíc riskujete její ohnutí vlivem tepla.

Jiným, avšak možná ještě účinnějším trikem je použití másla. Předtím, než se mléko (či například těstoviny) začne vařit, jednoduše potřete okraj hrnce máslem. Pamatujte, že je nutné omastit i vnitřní stranu okraje. Takto ošetřené stěny hrnce fungují na stejném principu jako dřevěná vařečka, tedy narušují jednotný povrch hladiny tekutiny a umožňují páře volně unikat. Navíc vydrží i o něco déle.

Využít můžete i vodu, nebo speciální vybavení

Méně známým, ale rovněž velmi efektivním způsobem je mírné pokropení kypící tekutiny vodou. V momentě, kdy se kapky vody setkají s hladinou, pěna ihned opadne. Kypícímu mléku rovněž zabráníte v rozlití, když ho trochu naředíte čistou vodou. (Nicméně tento způsob není vhodný pro přípravu všech druhů jídel). Krátkodobé řešení nabízí i lehké zatřesení hrncem či ztlumení plamene.

Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, že vám mléko či jiná tekutina v hrnci nepřekypí, můžete si zakoupit speciální vybavení. Pro ohřev mléka je to tzv. mlékovar, což je speciální hrnec se dvěma stěnami, mezi něž se nalije voda. Ohřev pak funguje na principu vodní lázně. Jiným pomocníkem je speciální poklice označovaná jako chytrá či nepřetékající. Jednoduše ji vložíte do hrnce a ona díky otvorům a speciálnímu tvaru zabrání překypění.

Jaký trik proti překypění používáte nejčastěji vy?

Zdroj: TheSpruce

Galerie

Dalších 5 fotografií
Dalších 5 fotografií
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články