Hraboše ze zahrady vyžene levné koření smíchané s vodou
adbz.cz » Hobby » Hraboši rychle pochopí, že nejsou zváni: Ze zahrady je vyžene feferonka i ricinový olej

Hraboši rychle pochopí, že nejsou zváni: Ze zahrady je vyžene feferonka i ricinový olej

Hraboši dokáží zpustošit celou zahradu a vy budete mít akorát oči pro pláč. Zbavte se jich šetrnou cestou, například pomocí ricinového oleje, či papriček.

hrabos dira hlina
Zdroj fotografie: Mike McCune / Creative Commons / CC BY

Zdánlivě vypadá hraboš jako nevinná a roztomilá myška. Pravdou ale je, že na zahradě dokáže udělat poměrně velkou neplechu a vy snadno přijdete o plodiny, které jste opečovávali. Hraboš dosahuje délky přibližně 10 cm, má krátký ocas a na rozdíl od myši i kratší uši a zaoblený čumák. Když se vám hraboši dostanou na zahradu, začnou okusovat zkrátka vše, co jim přijde do cesty. Ať už se jedná o mladé stromky, zeleninu či kořeny stromů, ničemu se nevyhýbají. Jak se jich účinně zbavit jednou provždy?

Ohrožují především plodiny a mladé dřeviny

Přítomnost hrabošů na zahradě odhalíte poměrně snadno. Zanechávají za sebou díry o průměru asi 4 cm a kolem děr jsou chodníčky okousané trávy. Pochutnají si prakticky na každé zelenině, kůře stromů a rostlinách, kde jsou schopni pozřít kořeny i jejich části. Zkrátka na všem, co na zemi najdou. Naštěstí existuje několik šetrných způsobů, jak se jich zbavit dříve, než celá vaše snaha přijde vniveč.

Důležitá je prevence. Snažte se pravidelně sekat trávník a udržovat vegetaci ne příliš hustou, aby hraboši neměli dobré podmínky pro devastaci. Hraboši neradi pobývají ve volné přírodě, naopak vyhledávají pro ně zajímavé plochy s přísunem potravy. Kolem keřů dávejte pravidelně mulč. Mulčování je nejen zdroj živin a minerálních látek pro rostliny, zužitkujete tak i zbylé listí, trávu, piliny či jiné přírodní pozůstatky, a hraboši se budou od keřů a stromů držet dále. Obzvláště náchylné jsou pak mladé stromy. Zajistěte jim ochranu například ve formě sítě.

Ricinový olej je efektivní řešení

Ricinový olej se používá především v kosmetickém průmyslu jako regenerační prostředek, své využití ale najde i na zahradě. Nejen, že si z něj můžete jednoduše udělat velmi hodnotné přírodní hnojivo, ale jejich vůně hraboše a jiné škůdce odpuzuje. Stejně tak i kapsaicin, alkaloid zodpovědný za pálivou chuť paprik, vyžene hraboše ze zahrady. Dobře promíchejte nakrájené pálivé papričky s vodou a biologicky rozložitelným mýdlem. Směs poté nastříkejte na místa, kde se hraboši vyskytují.

Hraboš
Zdroj fotografie: Pixabay

Nacházíte-li se v patové situaci, kdy vám hraboši pustoší pozemek před očima, žádná z metod na ně dlouhodobě nezabírá a vy už si zkrátka nevíte rady, vždy se můžete obrátit na profesionální deratizační firmu, která tuto nepříjemnou záležitost vyřeší za vás.