Lepší než chemie, a přitom vyjde na 5 Kč: Přírodní hnojivo z droždí se dá použít téměř na cokoli
Připravte si doma toto univerzální hnojivo a podpořte jím růst téměř všech rostlin na vaší zahradě. Za pár korun si vyrobíte velké množství přírodní hnojicí směsi.
Kvasnice se nejčastěji využívají při přípravě nápojů nebo pečiva. Tolik ceněny jsou především jako bohatý zdroj vitamínů B, C a D, peptidů, aminokyselin a dalších důležitých látek jako oxid křemičitý, fosfor, selen a železo. Tyto složky jsou prospěšné nejen pro lidské zdraví, ale také vitalitu rostlin na vaší zahradě. Naučte se s kvasnicemi na zahradě pracovat a podpořte růst a zdraví jednotlivých rostlin. Takové hnojivo vyjde na cca 5 Kč, a přitom mnohdy funguje líp než to chemické.
Druhy kvasnic a jak je využít
Existuje několik druhů kvasnic, které se běžně používají. Některé pomáhají přeměnit uhlohydráty na alkohol a oxid uhličitý při výrobě piva nebo vína. Jiné druhy zase způsobují nadýchanou chuť kynutého těsta. Kromě potravin a alkoholu se využívají také při výrobě léků, přírodní kosmetiky nebo hnojicích směsí. Vedle živin, které rostlinám poskytnou, také dokáží ochránit jejich kořeny.
Hnojivo z droždí
Kvasnicové hnojivo si můžete jednoduše připravit tím, že smícháte přibližně 28 g droždí s ¾ hrnkem čisté teplé vody. Voda by neměla být příliš horká, aby kvasnice vysoká teplota nezahubila. Dále přidejte 1 hrnek cukru a nechte 2 hodiny odstát. Jakmile kvásek vzejde, nařeďte jej s 10 litry teplé vody. Využít můžete také dešťovou vodu nebo vodu, ve které jste vařili nebo dusili zeleninu, pokud není slaná.
Připravený nálev byste měli nechat uležet alespoň po dobu jednoho týdne. Pokud nádobu s kvasnicovým hnojivem přesunete na slunné a teplé místo, proces fermentace tím několikanásobně urychlíte. Po týdnu smíchejte hrnek připraveného hnojiva s dalšími 10 litry vody. Tuto hnojicí směs můžete ihned použít k hnojení rostlin.
Kdy používat hnojivo z droždí
Tato univerzální hnojicí směs vám skvěle poslouží k výživě všech zahradních i pokojových rostlin. Tuto zálivku ocení především rajčata, okurky a jahody. Droždí pomáhá jejich zakořenění a vývoji kořenového systému. První zálivku byste měli aplikovat při přesazení rostlin. Další v období jejich kvetení a třetí, když začnou růst plody. Hnojivo z droždí byste neměli používat v jednom vegetačním období více než třikrát. Častější užívání by mohlo rostlinám spíše přitížit.