Rozbitý zip opravíte svépomocí doma. Zde je podrobný návod
adbz.cz » Hobby » S rozbitým zipem si lze hravě poradit doma i bez profesionála. K ruce si stačí vzít kleště nebo dětský olejíček

S rozbitým zipem si lze hravě poradit doma i bez profesionála. K ruce si stačí vzít kleště nebo dětský olejíček

Rozbil se vám zip na oblíbené bundě nebo kalhotách? Než se vydáte ke švadleně či odpadkovému koši, vyzkoušejte naše rychlé a jednoduché tipy na jeho opravu.

zip
Zdroj fotografie: Depositphotos

Oprava zipu nemusí být žádná věda. Existuje hned několik způsobů, které jsou jednodušší, než si myslíte, a to díky pomůckám, jež už pravděpodobně v tuto chvíli máte doma – třeba i ve vaší kuchyňské zásuvce nebo kosmetické taštičce. V následujících řádcích vám ukážeme, jak na to, abyste se mohli co nejdříve a bez zbytečných výdajů vrátit k nošení svého oblíbeného kousku.

Nářadí není jen pro kutily

Začneme prvním z nástrojů, co má skoro každý doma – plochými kleštěmi. Často se stane, že zip „vypadává“ nebo se „rozchází“ v určitém místě, protože zuby nejsou dostatečně těsně přiléhavé. Plochými kleštěmi jemně stiskněte zuby zipu tak, aby byly těsnější a lépe se zachytávaly. Postupujte opatrně, aby nedošlo k poškození zipu. Přílišný tlak by mohl zuby zipu zdeformovat, což by zip „dorazilo“ nadobro, proto je klíčové, aby byl tlak aplikovaný pomocí kleští jemný a kontrolovaný.

Kancelářské vybavení v akci

Ztratil se vám jezdec od zipu? Nezoufejte, i pro vás máme řešení. Situaci může zachránit klip na dokumenty, který připevníte k zipu, a poslouží vám tak jako náhradní jezdec, dokud nenajdete trvalejší řešení. Pro lepší estetický efekt můžete použít barevnou tkaničku nebo přírodní provázek, který bude ladit s barvou vašeho oblečení, vytvořit smyčku a provléknout ji očkem zipu. Tímto způsobem získáte nejen funkční náhradu za původní jezdec, ale zároveň přidáte vašemu oděvu originální a osobitý prvek, který upoutá pozornost.

Zip pod lupou
Zdroj fotografie: Depositphotos
Zip, který se zdá být nevratně poškozený, nemusí nutně skončit v koši.

Kdo maže, ten jede

Pokud je váš zip zaseknutý a nechce se mu ani nahoru, ani dolů, sáhněte po mastném krému, dětském olejíčku nebo vazelíně. Naneste malé množství na zip a pohybujte jezdcem tam a zpět, dokud se neuvolní. Při této činnosti dbejte zvýšené opatrnosti, abyste si na oblečení nezanechali mastnou památku. Ideální je aplikovat mazivo pomocí tenkého nástroje, jako je špejle nebo špendlík. To vám umožní cílit přesně na požadované místo a minimalizovat kontakt s látkou. V případě, že přece jen oděv znečistíte, ošetřete jej vhodným odstraňovačem skvrn nebo se poraďte s profesionálem v oblasti péče o oblečení.