Jak si poradit s nepříjemnou vlhkostí a plísní v našem domě | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nejjednodušší řešení, jak si poradit s nepříjemnou vlhkostí a plísní. Spolehlivý domácí trik zajistí vítězství

Nejjednodušší řešení, jak si poradit s nepříjemnou vlhkostí a plísní. Spolehlivý domácí trik zajistí vítězství

Vlhkost nám dokáže znepříjemnit nejen den, ale celkově i život v našem domě. Pokud se totiž objeví na našich stěnách, velmi často a rychle ji doplní i plíseň, která je pro naše zdraví nebezpečná.

plisen e1632824462649
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vlhkost a plíseň se drží především ve starších typech rodinných domů, může nás ale překvapit i v bytě. Velmi často se objevuje v místnostech, které jsou nedostatečně odvětrávány. Její výskyt není ojedinělý především v koupelně, ale také v kuchyni nebo na toaletě. S plísní se velmi obtížně bojuje, ale je zapotřebí její výskyt omezit, protože má negativní dopad na naše dýchací cesty. Existují však osvědčené tipy, jak v boji s plísní zvítězit jednou provždy. 

Nejjednodušší řešení není vždy to správné

Většina lidí při boji s plísní sáhne po jednoduchém řešení. Zeď, která je plísní napadená, jednoduše vymaluje znovu. To však bohužel není účinné řešení, ale pouze vizuální oprava problému. Plísně se tím níjak nezbavíme, i pod novým nátěrem se bude šířit dál. Dříve či později tedy dojde k tomu, že se plíseň na zdi znovu objeví. Je proto zapotřebí s plísní bojovat, ne ji jen překrývat. Mnohem vhodnějším řešením jsou speciální přípravky na plíseň. 

zed muz malovani
Zdroj fotografie: Pexels

Ideálním pomocníkem proti šíření plísně je bělidlo. To nás sice nezbaví problému s vlhkostí, ale zamezí dalšímu množení nebezpečné plísně. Díl bělidla jednoduše smícháme s dílem vody. Vzniklý roztok následně přelijeme do láhve s rozprašovačem a aplikujeme na zasaženou stěnu. Při manipulaci s bělidlem se doporučuje mít nasazené gumové rukavice, ale i ochranné brýle. Po nastříkání roztoku na zasaženou oblast ho můžeme ještě pomocí štětce po stěně rozetřít. Postup je vhodné několikrát opakovat. 

Příprava spolehlivého prostředku v pohodlí domova

Pokud nechceme použít přímo bělidlo, můžeme sáhnout po peroxidu vodíku. Ten si ale poradí pouze s malými skvrnami, na velké oblasti je vhodnější výše uvedené bělidlo. Do peroxidu jednoduše namočíme hadřík a postižené místo jím otřeme. Necháme ho na stěně působit po dobu 15 minut a následně oblast vyleštíme. Plíseň se stěny jednoduše pustí. Při manipulaci s peroxidem, ale i při kontaktu s plísní, používáme ochranné rukavice. Dbejte také na to, aby místnost byla dostatečně odvětrávána. 

zed
Zdroj fotografie: Pexels

Můžeme si ale připravit i roztok z domácích prostředků. Budeme potřebovat vodu, ocet a alkohol. Všechny tři tekutiny jednoduše smícháme, a to v poměru 1:1. Vzniklý roztok přelijeme do rozprašovače a postříkáme jím postižená místa. Nejideálnějším řešením ale je zbavit se vlhkosti. Jedině tak docílíme toho, že se plíseň na naše stěny již nebude vracet. K tomu je ve většině případů zapotřebí konzultace s odborníkem, aby se našla příčina vysoké vlhkosti našich stěn. 

Zdroj: Axa