Správný způsob, jak vyprat tenisky a prodloužit jejich životnost o několik let. Klíčové je vyhnout se zcela běžným chybám

Taky už vás nebaví kupovat si neustále nové boty, protože jsou ty vaše zašlé? Podívejte se, jak si tenisky udržovat svěží.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Praní tenisek v pračce je dnes už samozřejmostí pro většinu z nás. Výrobci tento způsob ale stále nedoporučují a pravděpodobně je to na úkor jejich prodejů. Čím dříve budou boty zašlé, tím dříve si vy koupíte nové. Pokud se ale o ty své budete starat, můžete prodloužit jejich životnost a ušetřit tak peníze. Podívejte se na tyto rady, díky kterým se dozvíte, jak správně vyprat vaše boty, aby se nepoškodily a dlouho vydržely.

Pravidla a postup pro praní bot

  • Samozřejmě ne všechna obuv lze prát v pračce, bavíme se především o kožené obuvi – to rozhodně neriskujte. Nebojte se však vyprat ty, které jsou vyrobené z textilu. To jsou především tenisky, sportovní boty a pantofle. Pozor však na obuv s těžkou podrážkou, tu raději do pračky nevkládejte, protože by mohla poškodit sklo na dvířkách pračky.
  • Určitě si také nechcete svou pračku nijak zničit a pokud vám také záleží na její dlouhodobé životnosti, dbejte i na ni. Než do ní vložíte vaše boty, důkladně si je umyjte. Na podrážce by neměla zůstávat žádné bláto nebo v horším případě malé kamínky. Ty by mohly pračku zevnitř velmi poškodit. 
  • Tenisky je třeba prát šetrně. Proto zvolte program při teplotě nejvýše 30 °C. Prášek nehraje velkou roli, proto můžete použít jakýkoliv. Můžete také vyzkoušet prací gel, protože ten se na rozdíl od prášku snáz oplachuje a boty nijak nepoškodí.
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Na praní obuvi v pračce používejte speciální sáček. Nebudete tak muset poslouchat žádné šílené nárazy, které v pračce kvůli botám častokrát vznikají. Nezapomeňte před praním z tenisek odstranit šňůrky a vložky.
  • Další doporučení s pračkou sice nesouvisí, ale rozhodně ho také uvítáte. Pokud se totiž chcete zbavit zápachu vašich bot, nasypte do každé tenisky trochu sody a nechte ji působit přes noc. Zápach tím neutralizujete a většinou také vrátíte botám jejich zářivě čistou barvu. Potom je dejte do pračky a vyperte podle doporučení v předešlých odstavcích.
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Vypranou obuv nedávejte do sušičky, vždy ji vysušte na čerstvém vzduchu a na sluníčku. Boty poté nechte důkladně proschnout. Těchto pár jednoduchých rad vám tak pomůže udržet si pěknou čistou obuv, která vám může sloužit několik let.

Zdroj: Whirlpool

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články