Správný způsob, jak vyprat tenisky a prodloužit jejich životnost o několik let. Klíčové je vyhnout se zcela běžným chybám - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Správný způsob, jak vyprat tenisky a prodloužit jejich životnost o několik let. Klíčové je vyhnout se zcela běžným chybám

Správný způsob, jak vyprat tenisky a prodloužit jejich životnost o několik let. Klíčové je vyhnout se zcela běžným chybám

Taky už vás nebaví kupovat si neustále nové boty, protože jsou ty vaše zašlé? Podívejte se, jak si tenisky udržovat svěží.

vyprane tenisky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Praní tenisek v pračce je dnes už samozřejmostí pro většinu z nás. Výrobci tento způsob ale stále nedoporučují a pravděpodobně je to na úkor jejich prodejů. Čím dříve budou boty zašlé, tím dříve si vy koupíte nové. Pokud se ale o ty své budete starat, můžete prodloužit jejich životnost a ušetřit tak peníze. Podívejte se na tyto rady, díky kterým se dozvíte, jak správně vyprat vaše boty, aby se nepoškodily a dlouho vydržely.

Pravidla a postup pro praní bot

  • Samozřejmě ne všechna obuv lze prát v pračce, bavíme se především o kožené obuvi – to rozhodně neriskujte. Nebojte se však vyprat ty, které jsou vyrobené z textilu. To jsou především tenisky, sportovní boty a pantofle. Pozor však na obuv s těžkou podrážkou, tu raději do pračky nevkládejte, protože by mohla poškodit sklo na dvířkách pračky.
  • Určitě si také nechcete svou pračku nijak zničit a pokud vám také záleží na její dlouhodobé životnosti, dbejte i na ni. Než do ní vložíte vaše boty, důkladně si je umyjte. Na podrážce by neměla zůstávat žádné bláto nebo v horším případě malé kamínky. Ty by mohly pračku zevnitř velmi poškodit. 
  • Tenisky je třeba prát šetrně. Proto zvolte program při teplotě nejvýše 30 °C. Prášek nehraje velkou roli, proto můžete použít jakýkoliv. Můžete také vyzkoušet prací gel, protože ten se na rozdíl od prášku snáz oplachuje a boty nijak nepoškodí.
pracka 1
Zdroj fotografie: Depositphotos
  • Na praní obuvi v pračce používejte speciální sáček. Nebudete tak muset poslouchat žádné šílené nárazy, které v pračce kvůli botám častokrát vznikají. Nezapomeňte před praním z tenisek odstranit šňůrky a vložky.
  • Další doporučení s pračkou sice nesouvisí, ale rozhodně ho také uvítáte. Pokud se totiž chcete zbavit zápachu vašich bot, nasypte do každé tenisky trochu sody a nechte ji působit přes noc. Zápach tím neutralizujete a většinou také vrátíte botám jejich zářivě čistou barvu. Potom je dejte do pračky a vyperte podle doporučení v předešlých odstavcích.
cisteboty
Zdroj fotografie: Depositphotos
  • Vypranou obuv nedávejte do sušičky, vždy ji vysušte na čerstvém vzduchu a na sluníčku. Boty poté nechte důkladně proschnout. Těchto pár jednoduchých rad vám tak pomůže udržet si pěknou čistou obuv, která vám může sloužit několik let.

Zdroj: Whirlpool