Octové praktiky našich babiček: Všestranný pomocník zatočí i s tou nejodolnější špínou, při praní umí kouzla
V dávných dobách se ještě vyráběl kvašením z hroznového moštu. Jde o skutečně všestranný prostředek, který si v mnoha ohledech oblíbily také naše babičky.
Obsah
Například v Číně se dělal i z rýžového vína a byl mnohem koncentrovanější, než je tomu dnes. Ačkoli je dnes spojen hlavně s vařením, destilovaný bílý ocet má v domácnosti využití prakticky neomezené. V základu je hlavně méně drahý a neobsahuje třísloviny, které dovedou odbarvit některé povrchy. Obsahuje asi 5 % kyseliny octové a 95 % vody. Ocet na čištění má vyšší obsah a je tak o 20 % silnější než ten bílý.
Pro oslňující čistotu oken
Opravdu není potřeba kupovat na okenní skla drahé prostředky. Jednoduše dejte do rozprašovače stejný poměr octa a destilované vody a máte vlastní čistič. Lahvičku zřetelně označte a můžete klidně začít s úklidem. Jestli se vám nezamlouvá octový zápach – který je dost výrazný – přidejte 10 kapek esenciálního oleje. To je další pozitivum, protože si ho můžete upravit podle sebe.
Dejte vale špíně v koupelně
Velmi častým problémem koupelen je kluzká vrstva mýdla na zdech sprchy a také dveřích. Pro její odstranění dejte do rozprašovače 2 díly bílého octa, 1 díl saponátu na nádobí a 2 díly vody. Nastříkejte tento roztok na dlaždice i sklo a nechte 5 minut působit – je potřeba, aby se „prokousal“ až na povrch. Pak všechno setřete plastovou škrabkou nebo utěrkou z mikrovlákna. Stejný postup můžete použít na čištění dřezu nebo pracovní desky.
Spravte ucpanou sprchovou hlavici
Jestli vám voda ze sprchy teče jen čůrkem, opět pomůže právě ocet. Dokáže se totiž krásně prokousat minerálními nánosy, které fungují v mřížce jako zátky. Funguje to na pevné i odnímatelné hlavice. Nakloňte hlavici dolů a ponořte ji do nádoby nebo sáčku s octem a nechte do rána.
Toaleta, myčka a skleněné povrchy
Čističe toalety mohou být drahou položkou. Nicméně stejného efektu se dá docílit jen několika základními přísadami. Klíčem k naprosto oslnivé toaletě je použít práškový čistič v kombinaci s bílým octem. Myčku nebo lednici se také vyplatí vyčistit octovou vodou. Nejen, že dezinfikuje, ale odstraňuje i zažrané nečistoty a sama nenechává další. Tento faktor je vynikající na jakékoli skleněné povrchy.
Vylepšení pracího procesu
Ať už perete prádlo kdekoli, nechte si po ruce láhev octa. Pomůže s odstraněním lehčích zápachů, poradí si s usazenými čisticími prostředky (kvůli kterým oblečení pak škrábe) a také odstraní zaschlé nánosy uvnitř bubnu.
Nejen na uklizení domácnosti
Mnoho postupů jeho využití nám zanechali starověcí řečtí léčitelé. Ti doporučovali směs octa a medu v poměru 1 : 1 například proti nemocem dýchacích cest. Otoky končetin byly léčeny octovými obklady a žaludeční nevolnosti zase pitím octové vody. V případě plísní nohou a nehtů si dopřejte takovou koupel 2–3krát týdně. Použijte 3 deci jablečného octa a 3 litry vlažné vody. Nohy pak máchejte asi 20 minut a dočkáte se změny.
Ocet se překvapivě hodí i na nespavost. Kombinace draslíku, železa a hořčíku v jablečném octu totiž uklidňuje. Smíchejte 3 lžičky tohoto octa a 3 lžíce medu, promíchejte a před spaním si dejte 2 lžičky směsi. Páchnout mohou nejen nohy, ale také z úst. Do sklenice vody přidejte 2 lžičky jablečného octa a ráno kloktejte. Jestli vám jeho chuť nevadí, klidně ho polykejte – pomáhá totiž i s kondicí žaludku.