Upatlaná obrazovka televize je pasé: Nejlepší čistič je na dosah ruky, chemie nepřichází v úvahu
Moderní ploché obrazovky jsou efektní, ale přitahují prach. Nemluvě o šmouhách a otiscích prstů. Existuje snadný způsob, jak je můžete vyčistit.
Obsah
Televizory patří v domácnostech bezesporu k nejvytíženějším spotřebičům. Když je o víkendu venku sychravo, možná běží od rána do večera a prosedíte u ní doslova celý den. Trendem jsou stále větší obrazovky, což je komfortní a můžete si díky nim skvěle vychutnat sledování filmů, ale klade to také vyšší nároky na úklid. Usazený prach a každá šmouha jsou hned vidět. Možná obrazovku nepříliš rádi čistíte, protože to není úplně snadné.
Prachovka nezvládne všechno
Pokud na obrazovku nesaháte, čistě teoreticky je tedy největším problémem prach. Ale prachovky nejsou na čištění úplně ideální, protože se nečistoty hromadí po stranách a můžete mít pocit, že prach spíš jenom přesouváte sem a tam. Existuje několik tipů na snadné čistění obrazovek televizorů, které práci ulehčí. Pravděpodobně nejlépe vám to půjde se starou televizí. Těžké rozměrné bedny totiž mívají skleněnou obrazovku.
Monitor staré televize prostě vyčistíte jakýmkoli prostředkem, který v domácnosti máte a je určený na skleněné povrchy. Jenže staré televize jsou už řadu let na velkém ústupu a budou spíš ojedinělé. Ve většině domácností se nacházejí ploché televize s plazmovými, LCD nebo OLED obrazovkami. S nimi je nutné zacházet obezřetně, pokud je nechcete zničit, protože na rozdíl od starých bytelných beden jsou křehčí.
Pozor na chemii, která obrazovce nesvědčí
Pokud víte, jaký typ televizoru máte, na webech výrobce je návod na správné čištění obrazovky. Existuje ale obecnější postup. Před zahájením úklidu byste měli televizor vypnout nebo odpojit ze zásuvky. Čištění je bezpečnější a také lépe nečistoty na obrazovce uvidíte. Mějte na paměti, že moderní obrazovky se snadno poškrábou. Nepoužívejte na ně proto kuchyňské papírové utěrky. Nejlepším pomocníkem je podle odborníků antistatická utěrka z mikrovlákna.
Postup je snadný. Jemnými krouživými pohyby suchou utěrkou pomalu odstraňujte prach a nečistoty. Příliš ale netlačte. Jednou rukou zároveň televizi přidržujte, abyste ji nepřevrhli. Nakonec zkontrolujte stojan a ventilační otvory, zda nejsou zanesené prachem, a případně je oprašte. Může se stát, že se nepodaří některé nečistoty odstranit. Rozhodně ale zapomeňte na většinu chemických prostředků z obchodů. Třeba ty na čistění oken obsahují alkohol, čpavek nebo aceton, jež obrazovku mohou poškodit.
Vsaďte na destilovanou vodu
Obchody nabízejí speciální čističe na obrazovky, ale nepatří k nejlevnějším. Když se pro ně rozhodnete, raději ještě zkontrolujte složení, zda neobsahuje právě některou z těchto látek. Můžete si pořídit i samostatnou sadu na čištění obrazovky, které se obvykle skládají z utěrky z mikrovlákna a malé lahvičky s čisticí kapalinou. Levnější metodou ale je, když použijete právě utěrku z mikrovlákna a destilovanou vodu. Postup úklidu je snadný.
Odolnější skvrny dostanete z obrazovky, když ji jemně otřete v destilované vodě mírně navlhčenou utěrkou. Nesmí být mokrá a vodu rozhodně nestříkejte na monitor. Vlhkost by mohla televizor poškodit. Pokud některé skvrny odolaly čištění, poslední možností je použít trochu prostředku na mytí nádobí. Rozřeďte ho ve vodě, trochu navlhčete utěrku a skvrny odstraňte. Nakonec obrazovku přetřete suchým jemným hadříkem. Podobně vyčistíte i monitor notebooku.