Jak si doma svépomocí zaizolovat okna? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Takhle teď každý izoluje okna svépomocí. Peníze ušetřené za vytápění vrátí rodinný rozpočet do normálu

Takhle teď každý izoluje okna svépomocí. Peníze ušetřené za vytápění vrátí rodinný rozpočet do normálu

Zateplení domu je důležité každou zimu. Letos je jeho role ještě větší, protože situace s energiemi je velmi napjatá a stabilizace zůstává kdesi v nedohlednu.

Průměrná výše dotace se podle aktuálních informací na stránkách projektu pohybuje okolo 200 000 Kč
Zdroj fotografie: Depositphotos

Utěsnění oken na zimu i podzim je jednoduchý způsob, jak zabránit hned dvojímu úniku. Zevnitř do domu totiž proudí studený vzduch a zevnitř uniká tolik ceněné teplo. Stačí na to přitom sebemenší trhlinka nebo škvíra, které si ani nemusíte pouhým okem všimnout. I slabé proudění, ke kterému dochází stále, ale umí udělat své. Ve skutečnosti se však nejedná o složitý proces a zvládne ho prakticky každý. Jak tedy pořádně zateplit celý byt?

Přehled o využití energie i drobné šetření

V první řadě si zjistěte, kolik za teplo reálně utratíte. Záleží to na zdroji tepla (plyn, elektřina, pevná paliva) a také na tom, kudy teplo nejvíce odchází, tedy kde ho nejvíce ztrácíte. Základem ovšem je teplem šetřit a stanovit si potřebnou, nikoli chtěnou míru. Snížení teploty vytápění místností o několik stupňů může znamenat pokles nákladů o 10–15 %. Problémem je také větrání, které lidé zpravidla provádí špatně.

okno nebe detail
Zdroj fotografie: Depositphotos

Je totiž zoufale nehospodárné mít neustále trochu otevřeno a zároveň topit. Prostor nikdy neohřejete a lidově řečeno „topíte pánubohu do oken“. Ne, ve vydýchané místnosti rozhodně není příjemně. Větrejte, ale jen několikrát za den, pořádně a na pár minut. Silnější průvan totiž vzduch vymění spolehlivě a za chvilku můžete zase všechno zavřít. Dobře utěsněný prostor pak vytopíte poměrně svižně.

Přetopené místnosti a luxus

Pro místnosti, kde trávíte čas, je dostatečnou hodnotou 20 stupňů Celsia. Na spaní vám přitom stačí i méně, protože v horku se vám bude špatně usínat. Stejně tak můžete dávat topení na míň, když jste v práci nebo jinde mimo dům. Pozor, nevypínat kompletně. Studený dům je mnohem náročnější vytopit než prostor temperovaný na cca 17 stupňů Celsia. A kolikrát stačí přidat dobré vlněné ponožky a hned vám bude tepleji i v lehkém chladu.

Použití okenní folie

Konkrétně jde o velký list smršťovacího materiálu, někdy je navíc opatřen oboustrannou páskou. Tato folie funguje jako bariéra mezi vnějším studeným vzduchem a sklem, takže pomáhá udržet teplo uvnitř. Nejdříve ovšem všechno pečlivě změřte a uřízněte, aby pasovala přesně na okenní rám. Poté ji přilepte na vnější stranu skla a ještě vylaďte fénem, abyste zajistili pořádné dosednutí. Folie je k dostání v každém železářství.

okna podkrovi
Zdroj fotografie: Depositphotos

Izolace pomocí montážní pěny

Expanzivní pěna je rychlý a levný způsob, velmi snadný na použití, hlavně během chladnějšího počasí. Ostatně používají ho i instalatéři oken jako přechodný způsob při výměně, když okna čekají na dozdění. Pěna se aplikuje speciální konstrukční pistolí a ihned po aplikaci se nafoukne a roztáhne. Rozhodně si to před ostrým použitím vyzkoušejte na několika kapkách, ať víte, jaký výsledek můžete očekávat.

Jestli nechcete použít tuto pěnu, existují také lepicí pásky z pěnové pryže. Ty můžete snadno nalepit na okraje oken, a tak je utěsnit.

Pořádné závěsy umí dělat divy

Závěsy dnes hodně lidí podceňuje, nicméně jde stále o dobrý způsob, jak ochránit vnitřní prostory před nepříjemným průvanem. Krom redukce tepelné ztráty zachytí také ve svých záhybech více vzduchu. Jde sice obvykle o větší investici – pokud už je nemáte – ale kromě utěsnění se při dobrém výběru jedná i o stylovou dekoraci.