Jakým chybám se vyvarovat při opravě koupelny
Koupelna je místo, kam si chodíme užít trochu klidu a soukromí. Její rekonstrukce ale není jen tak. Tím spíš, jestli to chcete vzít doslova od podlahy a vyměnit i sanitu. Přinášíme 6 nejhorších chyb, které můžete při rekonstrukci koupelny udělat. Obloukem se jim vyhněte!
Obsah
Vrhnete se do toho po hlavě
Říká se, že spontánní nápady bývají ty nejlepší. Ale je to tak i s koupelnou? V žádném případě! Na rekonstrukci koupelny si musíte vytvořit propracovaný plán. Seznámit se s materiály, které chcete použít a ověřit si, že jsou skutečně vhodné. Dále s tím, jaká je situace s odvětráním místnosti a samozřejmě prozkoumat vodovodní a elektrické rozvody. Do navrhování se tedy dejte až potom, co budete mít v této oblasti jasno.
Špatné odvětrání
Špatně řešené odvětrání je chyba, která vás bude stát spoustu nervů – plesnivé kouty, poškozené materiály, možná i samotný nábytek. Koupelna je místnost, kde se hromadí nejvíc vlhkosti. Na pořádné odvětrání si proto dejte dobrý pozor.
Jestli je koupelna bez oken nebo jen s malými okny, zajistěte ventilaci. Ta se musí umístit i na venkovní stěnu. Dá se propojit i s osvětlením, což je celkem komfortní řešení. Ty nejšikovnější systémy se dokonce zapnou samy, jakmile detekují vlhkost. Rovněž pozor si dejte na zápach z odpadů.
Všechno je to halabala
Existuje nepřeberné množství stylů bytového designu, který můžete pro svou koupelnu využít. Zatímco někdy není na škodu smíchat například moderní s vintage kousky, rozhodně byste to neměli přehánět.
Určete si jeden konkrétní styl, kterého se přidržíte. Rozvrhněte si barevnou paletu a vyberte materiály, které budou ty „vaše“. Cokoliv, co se bude vychylovat, raději dvakrát zvažte. Nedotažený či přeplácaný prostor je promarněná příležitost. Velice oblíbená varianta je nyní koupelna ve skandinávském stylu.
Nedostatek úložného místa
Spousta lidí při zařizování koupelny neřeší dostatek úložného místa. Ano, minimalismus je teď v módě, ale je to to pravé i pro vaši domácnost? Jestli nechcete mít skříň na chodbě (nebo hůř, v obývacím pokoji či ložnici) plnou saponátů, kartáčů, ručníku a bůh ví čeho ještě, myslete na to, dokud je čas.
Chytrým řešením jsou sestavy koupelnového nábytku – pěkně jim to ladí dohromady a jeden kousek doplňuje druhý. Jestli šetříte místem, využijte stěny a přidělejte na ně regály nebo poličky. Pořiďte si úložné boxy a je to.
Nedostatečné/přehnané osvětlení
Se světlem v koupelně se to má tak, že ho může být málo, nebo naopak až zbytečně hodně. Do hry vstupují nejen samotná svítidla, ale i denní světlo či materiály, které použijete. Metalické a lesklé povrchy světlo odráží, takže když se to přežene, není to nic příjemného.
Je dobré svítidla v této místnosti uspořádat tak, aby vyhovovala každé situaci – od rozespalé ranní hygieny přes líčení a úpravu obočí po relaxační vanu před spaním. Jsou zkrátka momenty, kdy chceme světlo tlumené. Ale i situace, kdy potřebujeme vidět jako za jasného dne.
Takže pořiďte jak silné závěsné, nebo podhledové světlo, tak tlumenější LED podsvícení či lampičky. Silná nástěnná světla podél zrcadla se zase postarají o rovnoměrné osvícení obličeje během úprav.
Nevhodné materiály
Ne každý materiál je zrovna pro vaši koupelnu ten správný. A není to jen otázka dostatečného odvětrání. Ale třeba i péče. Vezměte si takový mramor. O tom se traduje, že je pro koupelny jako dělaný. Jenže aby zůstal krásný, musíte se o něj starat a utírat ho, když se zamokří. Jinak se na něm objeví nepěkné skvrny.
Materiály do koupelny tedy vybírejte tak, aby byly:
- odolné,
- praktické.
Odolné proto, aby vydržely již zmíněné vlhko. A praktické z toho pohledu, aby vám zbytečně nepřidělávaly práci. Asi nejvděčnější variantou je klasika – porcelán a keramika. Při vybírání podlahy zase mrkněte na to, jakou má dlažba strukturu a přilnavost, aby tolik neklouzala. Jestli chcete investovat do podlahového vytápění, ujistěte se, že to vámi zvolená dlažba ustojí.