Královny květin zbavíte kolonií mšic snadno a bez chemie | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Dejte mšicím jasně najevo, že u vás nemají místo. Z růží je dostanete jednoduše – pomocí mýdla

Dejte mšicím jasně najevo, že u vás nemají místo. Z růží je dostanete jednoduše – pomocí mýdla

Jakmile zpozorujete tmavé fleky na listech omamně vonících růží, musíte zpozornět. Je to první signál, že si na šťávě rostliny pochutnávají mšice. Zbavte se jich.

msice napadena ruze ruka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Růže (Rosa) jsou jednou z nejoblíbenějších rostlin na českých zahradách. Jejich bohaté květy a omamná vůně jsou okouzlující. Právem bývají označovány za královny květin. Jejich pěstování není příliš náročné, prosperují, když je teplo a mají dost závlahy. Pak budou jejich květy zdobit zahradu nebo balkón od jara až do podzimu. Ale ani růžím se nevyhýbají choroby a škůdci. Jedním z jejich nejčastějších nepřátel jsou mšice.

Černé fleky na listech

Zatímco opylovači nebo berušky jsou pro zahradu užitečnými, mšice mají ničivou sílu. Dokáží během velmi krátké doby kompletně zničit růžový keř. Napadají zejména nejmladší zelené výhonky. Živí se šťávou rostliny, kolonizují stonek i listy a dokonce i květy. Je těžké si jich ze začátku všimnout, protože se objevují na spodní straně listů. Jakmile se ale rozmnoží, už je nepřehlédnete. Prvním signálem jsou černé fleky na listech.

Jakmile tmavé skvrny od stresu uvidíte, podívejte se na růži zblízka. Pravděpodobně zjistíte, že má zároveň lepkavou hmotu na stoncích a listech, což je medovice, kterou mšice uvolňují. Určitě pak zaznamenáte i početné kolonie, které opanovaly rostlinu. V horkých dnech, když teplota vyšplhá nad 35 stupňů Celsia, se mšice přesunou ke kořenům, kde pokračují v devastaci rostliny. Existuje ale několik způsobů, jak se škůdcem můžete bojovat.

Na mšice mýdlová voda i neemový olej

Pro zahradu bude prospěšnější, když nesáhnete po chemických přípravcích. Například proto, že přirozeným nepřítelem mšic jsou třeba berušky, které by chemie mohla také zahubit. Základní metodou, jak ekologicky mšice zlikvidovat, je ruční sběr. Prostě si navléknete rukavice, abyste se ochránili před pichlavými trny, a z rostlin je odstraníte. Můžete je také z růže sundat proudem vody ze zahradní hadice.

ruze msice kolonie
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zkušení pěstitelé královen květin používají k hubení škodlivého hmyzu mýdlovou vodu se špetkou chilli, která ucpává dýchací cesty mšic. Roztokem opakovaně rostlinu postřikují. Mšice odpuzují i některé druhy éterických olejů, takže se k rostlině ani nepřiblíží. Stačí, když do lahve s rozprašovačem dáte kapku hřebíčkového nebo rozmarýnového oleje a následně postříkáte růže. Podobně funguje i zázračný neemový olej, který mšice odradí.

Zdroj: DecoracionTrendencias