Psí „sáňkování“ by vám nemělo připadat směšné. Zvířata touto metodou řeší hned několik zdravotních problémů
Jestliže jste si všimli, že váš pes „sáňkuje“ nebo si neobvykle často olizuje oblast řitního otvoru, zpozorněte. Za tímto chováním často stojí zdravotní problém.
Majitelé psů dobře vědí, že péče o jejich čtyřnohé přátele není pouze radostná. Někdy se totiž naskytnou události, které vám přidělají vrásky na čele. Jednou z nich je i situace, kdy pes takzvaně sáňkuje, tedy otírá svůj zadek o zem. Jestliže vám toto chování dosud připadalo směšné, vězte, že pes se nachází ve značně nekomfortní situaci. Nejen, že ho okolí řitního otvoru svědí, ale může ho i silně bolet. Najít příčinu tohoto jednání nicméně není snadné. Za psím „sáňkováním“ může stát hned několik zdravotních problémů.
Svědění v důsledku helmintózy
Jednou z příčin nezvyklého psího chování může být přítomnost cizopasných červů (helmintů), kteří žijí ve střevech a do těla psího hostitele se dostávají například z půdy. Mezi nejběžnější červy, kteří mohou vašeho psa napadnout, patří škrkavky (pes je pozře například společně s potravou či vdechne jejich vajíčka očicháváním infikovaného trusu), měchovci, tenkohlavci, háďátka nebo tasemnice (k infekci nejčastěji dochází, pokud psa napadnou blechy a on některou náhodou polkne).
Téměř ve všech případech helmintózy vykazuje pes kromě tření řitní oblasti o zem i další známky zhoršeného zdravotního stavu. Může být apatický, často zvracet, hubnout, mít průjem (s i bez příměsi krve) nebo se mu skokově zhorší kvalita srsti (zhrubne a ztratí lesk). Svědění v oblasti řitního otvoru ovšem nemusí vždy způsobit pouze přítomní parazité. Někdy je příčina daleko prostší. Váš pes mohl sežrat něco, v čem byly zamotané např. vlasy nebo nit a při vyprazdňování jednoduše nevyloučil vše. Část, která nevyšla ven, jej poté dráždí.
Ucpané anální žlázky psa bolí
Druhou hlavní příčinou, proč váš pes pociťuje nutkavou potřebu otřít svůj zadek o zem, jsou ucpané anální žlázky (v rektu psa se nachází 2 – každá na jedné straně uvnitř svalové stěny). Ty za normální situace produkují pachový sekret a vyprazdňují se při stolici. Ovšem někdy se může stát, že se sekret zahustí, anebo má pes drobnou a měkkou stolici, a žlázky se nemohou tak snadno vyprázdnit. V důsledku hromadění sekretu se ucpou, což psovi způsobuje svědění a bolest, kterým se snaží ulevit výše zmíněným sáňkováním.
V případě, že takové chování u svého psa zpozorujete, měli byste vždy vyhledat zvěrolékaře. Ten zvířeti anální žlázky vymačká ručně. Neléčené ucpání análních žlázek může vést až k jejich zanícení, které vyžaduje léčbu antibiotiky. V horším případě prasknou a v rektu psa se vytvoří tzv. píštěl, která se léčí operativně. Abyste eliminovali riziko, že se váš pes bude s tímto problémem potýkat, dopřejte mu dostatek pohybu a nepřekrmujte ho. Obezita je totiž jedním z faktorů, které pravděpodobnost chronických problémů s análními žlázkami zvyšují.
S kterými zdravotními neduhy vašeho psa jste již navštívili veterináře?