Tajné fígle zahrádkářů, které mají cenu zlata. Škůdci, plíseň ani jiná onemocnění už si na vás nepřijdou
Díky těmto prostředkům na čistě přírodní bázi můžete dopomoct vaší zahradě k bohaté úrodě. Vyhnete se i mnoha chorobám a škůdcům.
Obsah
Možná i vy sníte o krásné zeleninové zahradě, jež by vám a vašim blízkým přinášela bohatou úrodu. Prvním krokem k tomu je zasadit rostliny, které vám budou přinášet užitek, a pak se o ně svědomitě starat, odplevelovat je a dopřávat jim náležitou výživu. Zde je několik užitečných přírodních produktů, jež vám pomohou v tom, aby péče o vaše zelené svěřence byla efektivní a zahrada odpovídala vašim představám.
Kyselina boritá pro plodnost
Jde o velmi dobré hnojivo pro rajčata, okurky, dýně a lilky. Podporuje nasazování květů, chrání před růstem plísní a houbových nemocí a také před poškozením způsobeným horkým počasím. Úspěch v pěstování se dostaví, když smícháte 2 gramy kyseliny borité v půl litru vařící vody a přidáte 10 litrů teplé vody. Takto připraveným (a samozřejmě vychladlým) roztokem pak zalijte své rostliny v době květu.
Glukóza a vitamíny skupiny B
Z těchto dvou složek lze připravit roztok vhodný pro hnojení venkovních i pokojových rostlin. Do 5 litrů vody přidejte 5 ml glukózy a 1 ml vitamínu B1 (lze pořídit v lékárně). Rostliny zalévejte 5–6krát za dva týdny. Hnojení vždy aplikujte na vlhkou zeminu, jinak riskujete poškození kořenů.
Hnědé mazlavé mýdlo
Na 100 litrů vody je potřeba 100 gramů hnědého mýdla, ale samozřejmě lze tuto dávku snížit dodržením poměru těchto dvou složek. Přelijte do rozprašovače a aplikujte. Roztok je vhodný proti škůdcům na kvetoucích i plodících rostlinách, ale také na ošetření ovocných stromů a keřů. Na jaře tímto roztokem umyjte květináče, snadno se tak zbavíte různých plísní a infekcí.
Hořčičný prášek jako dezinfekce
Pokud tohoto rozemleté hořčičné semínko smícháte s vodou, můžete výsledným roztokem umýt okna skleníku, skleněné dózy nebo květináče, čímž je skvěle vydezinfikujete a připravíte na případné další použití. Hořčičným práškem je však také možné posypat pěstební plochu, kterou často navštěvují šneci a slimáci. Jeho přirozená štiplavost je odradí.
Jedlá soda pomůže proti plísni
Péče o rostliny za pomocí jedlé sody je doporučená jako prevence proti plísním a houbovým onemocněním rostlin. Rozpusťte 1 polévkovou lžíci jedlé sody ve 4 litrech vody a následně do roztoku přidejte půl polévkové lžíce prostředku na mytí nádobí a dobře promíchejte. Tímto roztokem zalévejte rostliny jednou týdně. Trochu jiný poměr je však potřeba pro zalévání vinné révy. Pokud ji pěstujete, pak použijte 75 gramů jedlé sody na 10 litrů vody.
Jód je perfektní pro jahody
Rozpusťte 5 až 10 kapek jódu v 10 litrech vody. Tímto roztokem pak zalévejte jahody před rozkvětem. Stimulujete tak jejich růst a ochráníte je před škůdci.
Jaké jsou vaše domácí triky pro zdravou zahradu?