Udělejte si nálev z mandelinky bramborové. Kuriózní, avšak osvědčená metoda ochrání vaši úrodu až do zimy

Všichni, kdo si doma pěstují brambory, už někdy zažili, že se jim na zahradě vyskytly mandelinky, které jim jejich úrodu chtěly zničit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zahrádkáři se každou sezónu potýkají s velkým množstvím škůdců, kteří chtějí zničit jejich úrodu. A aby se jich co nejrychleji zbavili a zároveň ochránili svoji zeleninu a ovoce, snaží se najít ty nejúčinnější způsoby, jak se těchto škůdců zbavit. To stejné platí i pro mandelinky, u nichž se může zdát, že je nemožné je eliminovat. Naštěstí ale existuje nálev, který rozhodně musíte vyzkoušet.

Seznamte se s mandelinkou

Mandelinka bramborová je hmyz, který byl poprvé zaznamenán v USA ve státě Colorado. Zničil tam obrovské výsadby brambor. Poté se rozšířil daleko za tento kontinent. Tento škůdce patří do čeledi listových brouků a je opravdu malý. Má charakteristickou jasnou barvu hřbetu s podélnými střídajícími se pruhy černé a světle oranžové. Má také křídla, díky nimž se může pohybovat opravdu rychle.

Mandelinky se živí měkkou částí listů, požírají vlastně všechno kromě žil. Především vyhledávají bramborové listy, ale nebrání se ani listům rajčat, lilku, papriky a dalších různých plodin. Jakmile jsou poškozeny zelené výhonky, znamená to, že bude až stoprocentní ztráta jakékoliv úrody. Boj proti tomuto hmyzu by tak měl začít co nejdříve.

Nálev z těchto brouků

Možná jste nevěděli, že tento hmyz je tak jedovatý, že se může otrávit svým vlastním jedem. To znamená, že je skvělý nápad vytvořit z něj nálev. Pro jeho přípravu si nasbírejte půl kila těchto brouků, vložte je do kbelíku, naplňte ho vodou a přikryjte víkem. Takto nechce obsah louhovat 4–6 dnů, dokud všichni brouci neklesnou ke dnu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A teď už jen stačí, když si připravíte roztok. Rozřeďte 1 litr nálevu ve 2 litrech vody a postříkejte jím brambory. Nepoužívejte čistou tekutinu, protože to by mohlo spálit listy. Při míchání roztoku si rozhodně nasaďte rukavice a vyhněte se kontaktu s kůží a sliznicemi. Pro postřik je vhodné zvolit ranní hodiny, kdy již rosa zaschla. Tento postup lze opakovat jednou za dva týdny, ale pouze do doby, než brambory vykvetou.

Jak se zbavujete mandelinek vy?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Mé srdce patří architektuře a designu, ozvláštnění webu ADBZ poutavými články a inspirativními nápady. Prostřednictvím mého obsahu objevíte nejnovější trendy, inovativní projekty a radu, jak propojit funkčnost s krásou. Jsem spolehlivou průvodkyní pro všechny milovníky architektury a designu, kteří hledají nové způsoby, jak oživit své domovy a prostory. Nechte se inspirovat nadšením a vstupte do světa tvůrčích možností.

Zobrazit další články