Jak se ubránit rozzuřenému psovi: „Použijte cokoli neobvyklého a postavte se zády ke stromu,“ radí vrchní kynolog
Může se stát, že toulavý pes bude vykazovat známky agrese. Rozhodně pak ale neberte nohy na ramena, zkuste tyto tipy k obraně.
Obsah
Na psí bezdomovce narazíte nejspíše na zahraniční dovolené. V ulicích českých měst se jich pohybuje minimum. Jakmile se nějaký objeví, postarají se o něj strážníci, odchytová služba a skončí v útulku pro opuštěná zvířata. Nicméně je dobré vědět, co dělat a jak se chovat, pokud se setkáte s toulavým psem. Někteří totiž v člověku vyvolávají velké obavy.
Agresivní psy neodhánějte, vydráždí je to
Ve většině případů jsou toulaví psi k lidem přátelští. Možná v nich spatřují příležitost, jak získat jídlo nebo pamlsek. Pokud ale narazíte v parku nebo na ulici na smečku psích bezdomovců, kteří budou vykazovat agresi, neprovokujte je. „Neměli byste mávat rukama či taškou, ani se je snažit jinak odehnat, vyvolalo by to jen agresi. Pokud je poblíž plot nebo strom, postavte se k němu zády,“ říká prezident Mezinárodní kynologické unie Vladimir Uraževskij.
Fungovat by podle něho mohl i obyčejný deštník, který byste měli otevřít. „Cokoli neobvyklého, co by psy mohlo dráždit, vyzdvihněte. Pokud máte u sebe parfém nebo deodorant, použijte ho. Každý takový pach psy odradí,“ radí odborník. Rozhodně byste se neměli dávat na útěk. „Je lepší zůstat stát na místě. V opačném případě se u psů projeví lovecký instinkt a začnou vás pronásledovat,“ vysvětluje Uraževskij.
Důležité je sledovat signály o náladě psa
I u psů bez domova je důležité, jakou mají náladu. „Většinou jsou docela přátelští. Přijdou, podívají se, zda jim nabídnete něco k jídlu. Nebudou se na vás vrhat bez zjevného důvodu. Většina konfliktů se odehrává na volných pozemcích nebo v průmyslových zónách, kde psi něco hlídají, ale nikdo nehlídá je. Jsou ponecháni sami sobě napospas,“ dodává kynolog. Pokud je pes v nepohodě, poznáte to podle vrčení, cenění zubů, sklopenému ocasu a naježené srsti.
Agresivní chování psů je často důsledkem zanedbávání jejich majitelem. Někteří své psy nejenže necvičí, ale prostě je vyhodí na ulici. „Pokud jsou takoví psi ponecháni na ulici bez dozoru, občas se vrhají na lidi. Pes je přece domácí zvíře, takže ve všech případech je v podstatě na vině ten, kdo psa vyhodil na ulici,“ uvedl odborník s tím, že procházejícího člověka může pes vnímat i jako narušitele jeho území.
Opuštěné psy strážníci dovezou do útulků
Pokud na ulici uvidíte přátelského toulavého psa, můžete zavolat městskou policii. Strážníci zkontrolují, zda má čip a vrátí zvíře majiteli, případně zajistí, aby se dostalo do útulku. Každý pes, který v zařízení pro opuštěná zvířata skončí, je vyšetřený veterinářem. Než se dostane mezi ostatní zvířata, musí do karantény. Pak si je mohou lidé osvojit, nebo sponzorovat jejich pobyt. Do většiny útulků v Česku docházejí dobrovolníci, kteří opuštěná zvířata venčí.
Jak byste se zachovali při setkání s agresivním psem?