Zelení uspávači: 6 rostlin, které navozují klidný spánek. V ložnici by měly mít své místo, na péči nejsou náročné

Nedostatek vydatného spánku nám může dlouhodobě uškodit. Zlepšete své spánkové vzorce, a tím i své fyzické a duševní zdraví s použitím těch správných rostlin.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

I když je spánek velmi prospěšný, často ho zanedbáváme a omezujeme na nejnutnější minimum. Zlepšit svůj spánek ale můžete několika způsoby. Například tím, že se vyhnete konzumaci kofeinu před spaním. Je také možné se věnovat relaxačním aktivitám a chodit spát ve stejný čas, aby si vaše tělo na tento režim navyklo. S kvalitou spánku vám mohou pomoci i rostlinky, díky kterým budete spát jako v bavlnce.

Které rostliny navozují lepší spánek

Vytvořte si ze své ložnice místo, kam se budete večer těšit. Tyto rostlinky nejen že budou krásně vypadat, ale taky vám pomohou s usínáním a zlepší kvalitu vašeho spánku.

Levandule poskytne relaxaci

Vůně levandule navozuje relaxační a uvolňující pocity. Dokáže snížit krevní tlak a srdeční frekvenci, a tím se můžete vyhnout možným úzkostem nebo neustálému přemýšlení, když si lehnete do postele. Krásná barva levandule vás každé ráno okouzlí a její vůně vám zařídí klidnou noc. Jelikož má ráda teplo a světlo, umístěte ji na parapet.

Sansevieria neboli tchýnin jazyk

Přítomností této rostliny můžete výrazně zlepšit kvalitu vzduchu. Pokud se potýkáte se zvětšenou vlhkostí v ložnici, jeden květináč s tchýniným jazykem určitě využijete. Dokáže místnost obohatit kyslíkem a její velké listy navíc odstraňují ze vzduchu škodlivé chemikálie jako xylen, trichloretylen, toluen, benzen a formaldehyd.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Spathiphyllum neboli toulcovka

Někdy též nazývána jako lopatkovec. V případě, že vás netrápí vlhký vzduch v místnosti, ale naopak se potýkáte s příliš suchým vzduchem, může vám pomoci tato rostlina. Dokáže totiž zvýšit vlhkost v místnosti až o 5 %. Jelikož není náročná na zalévání a nepotřebuje ani velké množství světla, můžete ji mít přímo u postele.

Aloe vera je léčivá

Tato velmi oblíbená rostlina má opravdu spoustu využití. Nejběžněji se listy aloe používají pro zklidnění pokožky nebo rychlejší regeneraci řezných ran či drobných popálenin. Skvěle se hodí i do ložnice. V noci je totiž schopná produkovat kyslík. Aloe vyžaduje přímé slunce, takže může být na parapetu skvělou společnicí vaší levanduli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dypsis lutescens neboli palma zlatá třtina

Známá taky jako palma areková je jedna z nejlepších čističů vzduchu. I tato rostlina dokáže stejně jako tchýnin jazyk odstraňovat ze vzduchu škodlivé látky. Navíc je taky výborným zvlhčovačem. Palma areková vyžaduje hodně jasného světla, na přímém ostrém světle ale její listy žloutnou. Na jaře a v létě udržujte její půdu vlhkou, na podzim a v zimě nechte půdu v květináči mezi jednotlivými zálivkami vyschnout.

Hedera helix neboli břečťan popínavý

Břečťan je další rostlinou, která vám dokáže pomoci s vlhkostí v ložnici. Navíc dokáže absorbovat plísně přenášené vzduchem. Ty se tak nedostanou do vašeho organismu a neuškodí vám.

Inspirace: Jak správně vybrat pokojové rostliny

Jakou rostlinku v ložnici máte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Čas natrhat kopřivy: Domácí kopřivový olej pomůže na bolest kloubů a zmírní zánět
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Ve 24 letech se provdala za muže, který je o 13 let starší než její dědeček. Jsou šťastní a připravení založit rodinu
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat