Plesnivějící rostliny zachrání rozmačkaný stroužek česneku. Poslouží jako účinná první pomoc bez radikálního zásahu
Bílý povlak na povrchu zeminy nevypadá příliš vábně. A co hůře, někdy může vašim rostlinám i uškodit. Vyplatí se proto proti němu zakročit včas.
Obsah
Bílý nebo šedý chomáčkovitý povlak, který pokrývá povrch zeminy v květináčích vašich pokojových rostlin, není zrovna hezký na pohled. Ale bohužel v jeho případě nejde jen o estetické kritérium. Naopak. Může jim totiž i značně uškodit, pokud jej necháte rozbujet až příliš. O co vlastně jde a jak si poradit s jeho likvidací?
Povlak jako známka hniloby
Pokud se na povrchu květináče objeví bílé chumáčky (někdy se mohou zbarvovat i do šeda), znamená to, že se na vaše pokojovky vrhla plíseň. Prozatím však není nutné panikařit. Jde jen o příznak, nikoliv samotný problém, takže stále ještě můžete vše vyřešit včas. Plísně totiž rostou tam, kde mají k životu ty nejlepší podmínky – tedy především v prostředí s velmi vysokou vlhkostí. Svědčí jim tedy přemokřený substrát i vysoká vlhkost v ovzduší (přes 95 %).
K rozvoji plísní přispívá rovněž nízká teplota, nedostatečné větrání anebo příliš vysoká kyselost půdy. Ta však obvykle přichází na řadu až ve chvíli, kdy všechny ostatní faktory vyloučíme. Nejčastěji se tedy tyto potíže objevují u rostlin například na chladných chodbách, kde odpočívají přes zimu, protože se tu topí jen minimálně. Zasáhnout je však potřeba okamžitě.
Jak plísně rostlinám škodí
Nečekejte, zda se problém náhodou nevyřeší sám, to je jen velmi nepravděpodobné. Bude se spíše zhoršovat a to tak, že po několika týdnech zasáhne i kořeny pěstovaných rostlin. Ovšem ve chvíli, kdy na nich začnete pozorovat známky onemocnění, může být na jejich záchranu již pozdě. A na co si dát pozor?
- Hledejte černé skvrny na květech,
- bílý poprašek na stoncích
- a černé, nebo dokonce přímo plísňové skvrny na listech.
A nezapomeňte zapojit kromě zraku také dalších svůj smysl – čich. Leckdy je totiž plíseň dříve cítit, než propukne naplno. A čím dříve ji odhalíte, tím jednodušší je samozřejmě i její eliminace.
První pomoc proti plísni
Pokud je květináč napadený jen málo, nejsou nutné žádné radikální kroky. Pro začátek postačí, když vyměníte několik centimetrů zeminy v horní části a nahradíte ji zcela novým substrátem. Hodí se aplikace fungicidů – mezi ty přírodní patří například rozmačkané stroužky česneku. Stačí je jen lehce zapracovat do zeminy a nechat působit. Horní vrstvu substrátu pak může tvořit také jíl (například sypká akadama).
Při závažnějším postižení je však nutné rostlinu přesadit kompletně. Při tomto procesu se snažte její kořeny zbavit co největšího množství zeminy, ošetřete je fungicidem nebo antibakteriálním prostředkem (posloužit vám může kupříkladu popel ze dřeva, skořice apod.) a zasaďte ji do nové zeminy. Opět můžete na povrch substrátu aplikovat jíl nebo česnek, abyste zabránili opětovnému návratu plísně.
Prevence plísně v květináči
Zároveň však dodržujte všechna výše uvedená pravidla. Vzduch v místnosti nesmí být příliš vlhký, což platí i pro substrát. Dbejte, aby byl květináč vždy vybaven odtokovým otvorem, a snažte se místnost pravidelně větrat. Rostlinu zalévejte střídmě a vždy až poté, co substrát částečně nebo zcela vyschne (řiďte se druhem pokojové květiny) a nezapomeňte na to, že během zimy potřebují vaši zelení svěřenci mnohem méně zálivky než v létě.
A jaké problémy trápí vaše zimující pokojové květiny?