Orchidej se v zimě může nachladit: Nesmí stát ve vodě, měla by mít teplotu kolem 20 °C a zalévat ji stačí po 10 dnech

Orchidej je jedna z nejkrásnějších pokojových rostlin, které je možné v našich podmínkách pěstovat. Daří se jí i přes zimu, pokud o ni pečujete s láskou a vhodným způsobem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Orchidej je oblíbenou pokojovou rostlinou mnoha pěstitelů. Péče o ni není příliš náročná a umí se odměnit záplavou pestrých květů v nejrůznějších barevných provedeních. V zimních měsících pak postačí jen pár úprav v péči a orchidej vám bude vděčná až do jara, kdy v plné parádě ukáže, co umí. Postačí orchidej zalévat jen každých deset dní, bohatě si s tím vystačí.  

Největší chybou, kterou v péči o orchidej můžete udělat, je, že neumožníte odtok přebytečné vody. V misce pod květináčem by voda neměla zůstat stát. Rostlině pak hrozí hniloba nebo prochladnutí, pokud je u okna vystavená přílišné zimě a ze spodu vlhku. Pamatujte, že orchidej má ráda stálou teplotu, bez přílišných výkyvů. A to, že pochází z tropických oblastí, rozhodně neznamená, že dává přednost tropickým teplotám. Většině druhů orchidejí stačí stálá teplota okolo 20 °C. 

Pozor na průvan a prochladnutí 

Nejlepším způsobem, jak orchideji dopřát dostatek vody a neohrozit ji hnilobou, je nechat ji na deset minut stát v misce s vlažnou vodou. Květina si vezme tolik vláhy, kolik potřebuje, a přebytečná voda odteče. Pokud máte okno dobře izolované, může rostlinka zůstat bez obav stát na okenním parapetu. Jen musíte dávat dobrý pozor na průvan – orchidej je na něj velmi háklivá. V opačném případě můžete květináč obalit průhlednou fólií, abyste jej zahřáli, nebo mezi okna položit houbu na mytí a tím zamezit průvanu.  

vykvetlá růžová orchidej iZdroj fotografie: Pexels

V zimních měsících je vzduch v místnosti velmi suchý, což rostlině moc neprospívá. V takovém případě je dokonce náchylnější k napadnutí škůdci, a proto je lepší vzduch v místnosti, kde rostlinu pěstujete, patřičně zvlhčovat. Další z častých chyb pěstitelů orchidejí je její přemisťování. V zimních měsících je lepší nechat květinu tam, kde je, a s případným stěhováním počkat do jara. Pokud dodržíte všechny rady, vaše orchidej vám bude vděčná a bude vám dělat radost ještě dlouhou dobu.  

Jaké pokojové rostliny máte nejraději?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky