Skvrny od oleje a paliva je potřeba odstranit co nejdřív. Dají se vyčistit i bez námahy

Dlažba plní mimo jiné i estetickou funkci, a je proto nemilé, když se objeví mastná, olejová skvrna. Odstranit ji ale můžete i přípravky, které máte doma.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Venkovní dlažba se nachází v okolí snad každého domu. Dnes je nabídka na trhu velmi široká, a můžete tak vybírat z různých tvarů, barev i provedení. Důležitá je kvalita dlažby, která by měla podle své funkce mít i odpovídající výšku a měla by odolat mrazu i velkému teplu. Taková dlažba, obzvláště pokud pokrývá velkou plochu, stojí nemalé peníze, proto je nutné se o ni starat. Většina levnějších dlažeb není povrchově ošetřená, a je tak náchylná na vsáknutí olejových skvrn. I s tím se dá vypořádat s pomocí čisticích prostředků, které máte doma.

Vyzkoušejte saponát, odstraňuje skvrny

Dlažba by měla plnit i estetickou funkci, a když se vám na ní objeví olejová skvrna, jistě nebudete nadšeni. Dlažba je často velmi náchylná na absorbování mastnot, ať už je to olej, benzin, či mastnota z grilovaného pokrmu. Jednou z možností je zakoupit dlažbu, která je impregnovaná, což do jisté míry chrání dlažbu před znečištěním; pořizovací cena je ale oproti obyčejné dlažbě vysoká. Dodatečně se dá impregnace i dokoupit.

Čerstvou skvrnu zasypejte pískem, který dobře absorbuje tuk. Běžný saponát na mytí nádobí ale také prokáže velmi dobrou službu – výborně odmašťuje, a pokud zasáhnete v krátkém čase od vzniku skvrny, nemusíte se obávat, že by byla nadále viditelná. Připravte si kyblík, naplňte jej vodou, tu zakápněte trochou saponátu a zkuste dlažbu pořádně vydrhnout kartáčem. Skvrnu asi neodstraníte hned po prvním čištění, proto zkuste proces několikrát opakovat, dokud nebudete spokojeni. Pokud očekáváte deštivé počasí, nalijte saponát přímo na skvrnu a nechte pracovat přírodu.

Speciální přípravky na skvrny

Jestliže je mastnota příliš vpitá do dlažby a nedaří se vám ji odstranit použitím běžného saponátu na mytí nádobí, budete muset sáhnout po jiném prostředku, který bude agresivnější a mastnotu odstraní. Vždy ale daný prostředek vyzkoušejte na malém kousku dlažby, abyste věděli, zda funguje efektivně a nedochází k jinému zabarvení dlažby či jiným nežádoucím projevům.

čistící sada, kartáč a kyblík iZdroj fotografie: Pixabay

V každé specializované prodejně vám jistě rádi poradí vhodný přípravek na odstranění mastnoty, a to i podle toho, čím je skvrna způsobená. Vyzkoušet můžete rozpouštědla na bázi acetonu či benzenu nebo čisticí sprej na řetězy a brzdy. Všechny tyto přípravky si s mastnotou velmi dobře poradí.

Jak při čištění dlažby ušetřit síly

Pokud máte kolem domu velkou vydlážděnou plochu a mastných skvrn více, velkým pomocníkem je vysokotlaký čistič na dlažbu. Můžete s ním dlažbu čistit preventivně i vícekrát do roka a udržovat ji tak v pěkném stavu po dlouhá léta.

Co nejčastěji způsobuje skvrny na vaší dlažbě?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky