Proč se na okurkových listech objevují žluté skvrny a jak se jich zbavit? Pomůže špičkový postup profesionálních pěstitelů

Okurky jsou oblíbenou zeleninou. Zejména pak ty nakládané mají velký úspěch. Abyste však měli slušnou úrodu, musíte pro to něco udělat. Tato rostlina vyžaduje zvláštní péči.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Listy okurek často žloutnou. Bohužel je to jev, který se vyskytuje u mnoho pěstitelů okurek. Hlavním důvodem je přebytek dusíkatých hnojiv. Většina zahradníků se totiž snaží rostlinu co nejvíce stimulovat, aby plodila co nejdříve. Přebytek hnojení dusíkem však může přinést více škody než užitku. Rostlině totiž může ublížit.

Žloutnutí může naznačovat i jiný problém

Žluté listy mohou naznačovat také to, že mají okurky problém s fotosyntézou. Zahradnické časopisy doporučují nasytit keře hořčíkem, pokud se objeví žluté listy. Tato vynikající a časem prověřená metoda problém vyřeší a okurky porostou zázračným tempem. Vhodný je obyčejný jednoprocentní síran hořečnatý, který je třeba zředit 1:100. Před jeho použitím je nutné rostliny hodně zalévat. Poté ho nastříkejte na listy okurky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rostlina vám jistě po tomto kroku poděkuje tím, že bude plodit mnoho okurek. Žloutnutí listů však může mít i další důvody, které jsme ještě nezmínily. Na vině může být nedostatek světla. V tomto případě vám nepomůže hořčík. Postačí odříznout nažloutlé listy. Žloutnutí listů mohou způsobovat také roztoči a mšic. Ty sají rostlinu, která začne vysychat. Tady vám pomohou postřiky proti těmto škůdcům.

Žluté listy značí také plísně

Dalším důvodem, proč žloutnou listy může být také plíseň. Prvními příznaky jsou nahnědlé skvrny na listech. Ideální je reagovat ihned. Poškozené mohou být také kořeny. Pozor tedy na vybírání plevele v okolí okurek. Každopádně existuje i další první pomoc proti žloutnutí listů. Můžete smíchat litr mléka s deseti litry vody. Do směsi pak přidejte 30 kapek jódu a 20 gramů mýdla na praní. Listy pak stříkejte každých deset dnů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomoc může také bochník starého chleba, který namočíte do deseti litrů vody, přidáte jód a necháte přes noc stát. Pak koncentrát ještě zřeďte. Každý litr deseti litry vody. Okurky pak zalévejte každých čtrnáct dní touto zálivkou. Obdobně pomůže také zálivka z cibule. Stačí opět do deseti litrů vody dát 700 gramů cibule a vařit. Pak nechat stát do druhého dne a zředit litr roztoku čtyřmi litry vody. Pak už stačí jen pravidelně zalévat.

Zdroj: Evergreen Seeds

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články