Nepovedlo se vám odstranit celé klíště? Zachraňte situaci správným postupem a vyhněte se ohrožení života (platí pro lidi i zvířata)

Jestliže jste nedokonale odstranili přisáté klíště, ať již ze své kůže či z vašeho domácího mazlíčka, nepanikařte. Aby se rána rychle zhojila, stačí ji ošetřit vhodným způsobem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Klíšťatová sezóna je v plném proudu a vy jste se již možná s těmito parazity setkali „na vlastní kůži“, popřípadě jste je odstraňovali z kůže svého domácího mazlíčka. Jestliže při vyndávání klíštěte z rány dodržíte doporučený postup, většinou je parazit brzy venku a vám stačí ranku vydezinfikovat. Ovšem ne vždy jdou věci hladce, a tak se může stát, že v ráně zůstane část klíštěte, konkrétně kusadla (lidově označované jako hlavička). Pokud je to i váš případ, nepanikařte. Postačí ranku vhodně ošetřit.

Klíčové je včasné odstranění parazita

Abyste eliminovali riziko, že si domů z procházky či výletu přivezete i nevítaného hosta, soustřeďte se na prevenci. Do přírody vyrážejte v oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi a v pevných botách. Ideální je, když se ještě ochráníte repelentem. Pokud přesto tato ochrana selže, nebo si klíště v kožichu přinese váš pes, musíte ho co nejrychleji odstranit. Odborníci proto doporučují prohlédnout se bezprostředně po návratu z výletu a neodkládat vizuální kontrolu až na večer po koupeli.

Zakousnuté klíště lze v prvních několika desítkách minut poměrně snadno odstranit – je pouze přisáté. Pokud si parazita všimnete později, má již kolem kusadel utvořený tzv. cementový obal, který ho bezpečně drží na místě, a jeho vytažení je tak významně delší a komplikovanější (právě v těchto případech se stává, že parazita při vyndávání roztrhnete a v ráně zůstanou kusadla). Odstranění je nejsnazší, když máte jednorázové rukavice a používáte speciální pinzetu. Po vyndání klíštěte ranku dezinfikujte.

Jak odstranit zbytek klíštěte z rány

Jestliže vám nebo vašemu čtyřnohému příteli zůstane po odstranění klíštěte část parazita (respektive jeho kusadla) v ráně, rozhodně nepanikařte. Zapomeňte na jakékoliv vypichování jehlou, polévání alkoholem nebo dokonce vypalování ranky. Těmito způsoby byste sami sobě i svému zvířeti akorát ublížili. Tělo si s „cizím předmětem“ totiž dokáže účinně poradit samo. V průběhu toho, jak zbytek klíštěte vypuzuje, můžete na kůži zaznamenat postupování lokální zánětlivé reakce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedná se o zarudnutí a případně i hnisání ranky – stejně, jako je tomu kupříkladu u zadřené třísky. Jestliže se budete potýkat s infekcí, vezměte si k ruce peroxid vodíku (nebo jiný dezinfekční přípravek) a kousek vaty, kterou jím navlhčete. Improvizovaným vatovým tamponem následně ranku potřete (ideálně 2x denně po dobu pozorování příznaků). Jestliže ošetřujete kůži svého zvířete, můžete chlupy v okolí kousance zastřihnout; jednak získáte k ráně snazší přístup a zadruhé ji vždy bezpečně najdete.

V případě silné zánětlivé reakce (která je extrémně vzácná) raději vyhledejte příslušného (zvěro)lékaře. Pokud se obáváte, že ponecháním kusadel v ráně dojde k přenosu nemocí, které může parazit přenášet, můžete se uklidnit. Jedná se o zcela mylnou domněnku. K přenosu choroboplodných zárodků z trávicího ústrojí klíštěte dochází během jeho krmení, nikoliv ponecháním kusadel v rance.

Kdy jste naposledy odstraňovali přisáté klíště? Šlo to hladce?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články