Hnojení mrkve pro velkou a sladkou úrodu: Chemické přípravky by se měly střídat s lidovými recepty
Mrkev je oblíbená a všestranná zelenina plná základních živin a vitamínů. Aby zdravě rostla, je potřeba ji během vegetace přihnojovat.
Pěstování mrkve může být náročnější, než by se zdálo. Důležité je, aby rostla v lehčí půdě, a její kořen se tak nekroutil nebo nezastavoval v růstu. Mrkev také vyžaduje vyvážený poměr NPK (dusík, fosfor, draslík), což jsou tři základní prvky potřebné ke zdravému růstu. S hnojením je tak ideální začít již před výsadbou a pokračovat v něm během vegetačního období. Vyvážené hnojivo, které rostliny mrkve podpoří, si můžete vyrobit i doma.
Co dělat, aby se mrkvi dařilo
Před zasazením mrkve je především důležité řádně připravit půdu. Ta musí být lehká, dobře propustná a bohatá na organickou hmotu. Půda by tedy měla být pečlivě zrytá a zbavená větších hroud hlíny. Před výsadbou je také ideální do záhonu zarýt dobře rozložený kompost nebo uleželý hnůj, abyste zvýšili úrodnost a obsah živin. A také je vhodné použít hnojivo s vyváženým poměrem NPK, které by mělo postačit na prvních šest týdnů.
A co druhé pravidlo? Pamatujte si, že mrkev má specifické požadavky na živiny a výběr vhodného hnojiva je zásadní. V obchodě proto hledejte vyvážené univerzální hnojivo s poměrem NPK 10-10-10 nebo 14-14-14, který udává procento dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). Tyto tři makroživiny jsou pro zdravý růst mrkve klíčové. První hnojení vzrostlých rostlin proveďte, když povyrostou o několik cm. Hnojivo aplikujte vedle mrkve do řádku, abyste snížili riziko popálení jejích kořenů.
Vyrobte si vlastní hnojivo
Dáváte-li přednost hnojivu z obchodu, jednoduše se řiďte pokyny na obalu. Vyvážené hnojivo si však můžete vyrobit i vlastní. Budete k tomu potřebovat 30 g superfosfátu, 25 g ledku a 30 g draselné soli. Všechny složky dobře rozmíchejte v 10 litrech vody a můžete použít. Před aplikací hnojiva půdu nejdříve dobře navlhčete, pokud je suchá. Hnojení opakujte každé tři týdny.
Hnojivo můžete kombinovat i s přírodními domácími prostředky, jako je hnojivo z kvasnic, nálev z cibulových slupek nebo ze syrovátky. Během vegetačního období rostliny mrkve sledujte a v případě potřeby jim upravte režim hnojení. Nedostatek, ale i přebytek živin se může projevit žloutnutím listů, zakrnělým růstem nebo neobvyklým zbarvením. Méně je více. Mrkev je citlivá na přehnojení, a proto to s ním nepřehánějte. Je lepší jí dodat méně hnojiva než ji přehnojit.