Zkušení zahradníci „solí“ cibuli už v záhonu. Bezplatného pomocníka 2v1 si oblíbíte po prvním použití
Naučte se pěstovat cibuli jako profesionálové. Pokud do substrátu přidáte obyčejnou sůl, předejdete tak celé řadě nepříjemných potíží.
Obsah
Cibule kuchyňská (Allium cepa) dává výbornou chuť mnoha slaným pokrmům. Lze ji jíst i za syrova, třeba na chlebě se sádlem. Z prospěšných živin obsahuje především vitamín C, dále fosfor, vápník, síru, selen, zinek a siličnaté látky, které jsou zodpovědné za její typickou štiplavost, kdy při krájení cibule člověk slzí. Cibule má antibakteriální účinky, takže v domácnosti najde uplatnění třeba i při léčbě nachlazení.
Pěstování cibule na zahrádce
Nejčastěji se cibule pěstuje volně na záhonech, lze ji ale úspěšně pěstovat i na balkóně, když jí dopřejete všechno, co potřebuje ke svému zdárnému růstu. Lze říct, že doma vlastnoručně vypěstovaná cibule má lepší chuť než ta kupovaná. Je tomu možná i proto, že jí poskytnete dostatek živin k růstu. Víte, že ji můžete hnojit i solí?
Kuchyňská sůl jako účinné hnojivo
Cibule se solí se v lidovém lékařství využívá při léčbě kašle, protože uvolňuje hleny a ulevuje při potížích během nachlazení. Pěstování cibule není příliš náročné. Jediné, co může způsobovat potíže, jsou různé mušky a spory hub, které výsadbu cibule kuchyňské mohou zcela zničit. Vyvarovat se těmto škůdcům je možné tehdy, když cibuli nasadíte do vhodně předpřipravené půdy. K tomuto účelu budete potřebovat mimo jiné i kuchyňskou sůl.
Jak si připravit roztok pro cibuli
Odolnost a výživnost půdy a rychlejší růst cibule lze zvýšit hnojivem, které si vyrobíte doma z 50 gramů soli, 2 lžic amoniaku, špetky manganistanu draselného a 10 litrů vody. Vše dobře promíchejte a výsledným roztokem ošetřete záhon v poměru 1 litr roztoku na 1 metr čtvereční. Do takto připravené půdy se pak zasadí sazečka cibule.
Jak ochránit již rostoucí cibuli
Pokud jste nestihli ošetřit půdu výše popsaným roztokem, můžete to napravit ve chvíli, kdy už cibule poroste. Opět jí dopřejte sůl, tentokrát v tomto poměru:
- 10 litrů vody,
- 60 gramů soli
- a 1 lžíce amoniaku.
Zkušení pěstitelé doporučují použít hned dva druhy soli – 30 gramů obyčejné a 30 gramů jodované. Toto hnojivo se používá asi týden po vyklíčení cibule a pak se zopakuje znovu po třech týdnech, ale tentokrát v roztoku vynechte amoniak. Potřetí se tento roztok použije v případě, že se na cibuli objeví škůdci.
Jaké jsou vaše zkušenosti s hnojením cibule?