Už žádné utrácení za drahé přípravky na hubení škůdců. Česnekový líh jim dá jasnou stopku

Nic nezapudí škůdce, jako jsou mšice a svilušky, účinněji než štiplavý zápach česneku. Udělejte si doma česnekový líh a škůdci nebudou mít šanci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I přes veškerou péči, kterou svým rostlinám jistě poskytujete, se někdy může stát, že dojde k jejich napadení škůdci, plísní a škodlivými mikroorganismy. Ty rostlinu značně poškozují a zbavují ji síly a celkové vitality. Zabránit množení škůdců je nutné v co nejranější fázi, aby jejich běsnění nebylo pro rostlinu fatální. Vždy je lepší pomoci si přírodní cestou, která je šetrnější k vám i rostlině a mnohdy funguje je i účinější. Česnekový líh vám zaručeně pomůže se nezvaných hostů zbavit.

Česnekový zápach škůdce vypudí

Ve specializovaných prodejnách i supermarketech jsou insekticidy volně k dostání, není ale přece jen lepší vyrobit si stejně účinný přípravek doma ze surovin, které běžně míváte? Podomácku vyrobené insekticidy působí stejně dobře jako ty kupované, navíc budou ohleduplné i k vaší peněžence a životnímu prostředí. Příprava česnekového lihu je přitom více než jednoduchá.

K přípravě domácího česnekového insekticidu budete potřebovat asi 10 stroužků oloupaného česneku, 1 litr vody, 1 litr alkoholu (použít můžete například levnou vodku, Alpu či cokoli jiného) a kapičku šetrného saponátu na nádobí. Česnek nakrájejte nebo nasekejte na menší kousky. Loupání většího množství česneku zabere jen chvilinku. Česnek nechte po dobu 24 hodin vylouhovat v alkoholu. Následně přeceďte a promíchejte s vodou a trochou saponátu na nádobí. Takto připravený insekticid uchovávejte při pokojové teplotě a ideálně v temnu.

Oloupaný česnek iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč je právě česnek účinný

Česnek se právem označuje jako přírodní antibiotikum. Platí to jak pro lidský organismus, tak i pro rostliny. Má protizánětlivé účinky, posiluje imunitu a jeho konzumaci vám jistě rád doporučí každý lékař. Obzvláště účinný je pak v syrové podobě, vařením a jinou tepelnou úpravou přichází o cenné látky, které jsou tělu prospěšné. Česnekový líh odpuzuje všechny druhy škůdců, od mšic a svilušek až po molice. Pro větší účinek můžete přidat například i listy máty nebo kajenský pepř.

Hotový insekticid můžete ihned aplikovat na stonek a listy poškozené rostliny pomocí rozprašovače nebo formou zálivky, pokud se škůdci usadili v půdě. Prevence je základem spokojených a zdravých rostlin, kontrolujte je proto všechny při pravidelné zálivce.

Jakou přírodní cestou bojujete se škůdci vy?

Zdroj: DidiDonna
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak na reflux žaludku: Důležité je vyhnout se pití kávy
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Josef Rychtář zavzpomínal na vztah s Ivetou Bartošovou: „Musel jsem jí dát alkohol“
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů