Přinesou dvojnásobnou úrodu, pokud vedle nich zasadíte česnek. Řeč je například o jahodách, jeho přítomnost ale uvítá i heřmánek

Česnek je zázračná plodina, která prospívá lidskému zdraví a zároveň podporuje růst některých rostlin. Zjistěte, které plodiny ocení jeho přítomnost v záhoně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Již nyní začátkem jara je potřeba myslet na to, které plodiny byste rádi vysázeli na své zahrádce. A promyslet je třeba umístění plodin i s ohledem na jejich specifické požadavky a kapacitu záhonu. Rozhodně byste neměli opomíjet vysazení česneku. Česnek je skvělá plodina, která je hodnotným zdrojem vitamínů a ochrání vás před kdejakým nachlazením, jeho výskytem ale budou profitovat také některé plodiny, které poté porostou dvakrát bujněji a budou zdravé. Které plodiny uvítají přítomnost česneku?

Kterým plodinám vyhovuje sousedství česneku

Aby se vašemu zahradničení dařilo, je nutné znát pravidla výsadby. Ne každá plodina snese přítomnost jiné, dále je například nutné měnit umístění některých druhů plodin každou sezónu, jinak se jim zkrátka dařit nebude. Souvisí to s alelopatií, biologickou interakcí látek, které na sebe negativně, v některých případech až destruktivně, působí. Které plodiny ale vytěží maximum, když budou v blízkosti česneku?

Česnek velmi dobře působí proti škůdcům. Hodí se jej tedy vysadit vedle mrkve, která je náchylná na mšice. Na škůdce a choroby jsou také háklivé například špenát, jahody, lilek, papriky nebo rajčata. Působí také blahodárně na některé druhy bylinek, které normálně chorobám a škůdcům zdárně odolávají, ale česnek jim dodá výraznější chuť a podpoří jejich růst. Mezi takové bylinky se řadí například saturejka nebo heřmánek, což je léčivá bylina, která má nezaměnitelnou vůni a můžete si ji vypěstovat i doma v květináči.

Největší zajímavosti o česneku

Česneku existuje asi 250 druhů. Pochází z Mongolska, odkud byl přivezen do Číny a následně došlo k jeho dalšímu rozšíření. Byly mu přisuzovány různé magické vlastnosti, od ochrany před upíry přes amulet proti neštěstí až po ochranu před chudobou. V současné době patří mezi největší pěstitele Kalifornie, Maďarsko, Španělsko, Egypt nebo Indie.

Česnek na zahrádce iZdroj fotografie: Depositphotos

Česnek se sice pěstuje častěji na záhoně, nicméně je možné si jej vypěstovat i na parapetu nebo balkoně. Má blahodárné účinky na zdraví a bývá označován jako přírodní antibiotikum. To proto, že díky obsahu vázaných silic, vitamínů B a C a řadě minerálů působí proti zánětu, přirozeně dezinfikuje, posiluje imunitu a působí proti mykóze. Až budete příště cítit záchvěv nachlazení, zkuste místo prostředku z lékárny koupit česnek. Konzumujte jej ideálně v syrovém stavu, vařením či jinou tepelnou úpravou totiž ztrácí mnoho hodnotných látek.

K jakým jiným plodinám česnek sadíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články