5 levných a účinných metod, jak se zbavit plísně na rostlinách lusknutím prstu. Fungují na zahradu i pokojovky
Do boje s bílou plísní na listech a stoncích pokojovek i rostlin na zahradě nemusíte vyrukovat jen s chemickými koktejly. Existují i jednoduché a k přírodě šetrnější způsoby.
Obsah článku
I když pečlivě udržujete zahradní nebo pokojové rostliny, bylo by unikátní, kdyby se jim choroby a škůdci zcela vyhnuli. Své o tom vědí i ti nejzkušenější zahrádkáři. Naštěstí existuje řada způsobů, jak se s nezvanými hosty vypořádat. Je to možné s pomocí chemických prostředků, po kterých však pěstitelé neradi sahají, protože by mohlo dojít ke znehodnocení plodů či půdy. Pro zahradu, rostliny a samotnou přírodu jsou lepší cestou ekologičtější šetrnější přípravky, jež velmi často máte doma po ruce.
Jakmile nezasáhnete včas, hrozí průšvih
Nemusíte být protřelý zahrádkář, abyste měli povědomí o jednom z nejčastějších houbových onemocnění, kterým trpí zahradní i pokojové rostliny. Je jím bílá nebo také prašná plíseň. Projevuje se velmi zřetelně, na listech a stoncích se objeví bílé či šedé plesnivé fleky. V některých případech mohou houbovité spory být i na pupenech a plodech. Jde o nakažlivou chorobu, takže pokud nezasáhnete včas, hrozí rychlé rozšíření na další rostliny.
Dokud se objeví jen první náznaky a včas rostlinu ošetříte, nejde o žádné fatální onemocnění. Jakmile se ale masivně rozšíří, budete muset řešit velký problém. Bílá plíseň zpomaluje fotosyntézu, takže rostliny postupně chřadnou. Obzvlášť zranitelné jsou pokojové rostliny, protože na rozdíl od venkovních nemají tolik slunečního záření, které vysušuje půdu. Hlavní příčinou bílé plísně je vysoká vlhkost a malé proudění vzduchu.
Protivnou houbu můžete snadno zkrotit
U zahradních nebo balkónových rostlin můžete už od samotné výsadby udělat opatření, která by mohla zabránit, aby rostliny touto houbou onemocněly. První z nich je elementární. Prostě si vyberte odrůdy, jež jsou vůči chorobám odolné. Dalším je například dodržení dostatečných rozestupů mezi sazenicemi, aby po růstu rostlin docházelo k cirkulaci vzduchu kolem nich.
Zjednodušeně řečeno, ideální podmínky pro tvorbu bílé plísně vytvoříte, když budete půdu na záhonech nebo v květináčích přemokřovat a rostliny nebudou mít dostatečný přísun vzduchu a slunečního světla. Pokud se však tato protivná houba na vašich rostlinách objeví, lze ji zkrotit. Existuje totiž řada lidových způsobů, jak proti ní můžete bojovat. Pomocníky vám budou věci, které zřejmě máte doma.
1) Ústní voda proti plísni
Zřejmě to bude znít zvláštně, ale voda, díky které máte svěží dech a zdravé zuby, může být efektivním prostředkem i při odstranění plísně z rostlin. Použít však musíte ústní vodu s etanolem. Vyrobte si roztok, v němž 1 díl ústní vody rozředíte ve 3 dílech vody. Pak můžete rovnou aplikovat na postižená místa rostliny. Ale nepřežeňte to, protože ústní voda při příliš častém používání může spálit listy.
2) Postřik z octa
Je všeobecně známé, že ocet je velmi účinným prostředkem na likvidaci plísní, které se objevují například ve sprchových koutech. Stejně tak funguje i proti houbovým skvrnám na rostlinách, ale musí se rozředit. Napadené listy a stonky ošetřete roztokem, který si vyrobíte rozmícháním 1 lžíce octa ve čtvrt litru vody. Přelijte do rozprašovače a ošetřete napadené části rostliny. Každé 3–4 dny opakujte, dokud plíseň nezmizí.
3) Lopatka také pomůže
Pokud si všimnete, že se na půdě začíná tvořit lehká vrstva plísní, okamžitě ji odstraňte. Použijte k tomu zahradní nářadí, lopatičku nebo lžíci. Znehodnocenou zeminu nedávejte do kompostu, protože tam by se houba mohla vesele šířit. Současně přesuňte infikovanou rostlinu dále od ostatních, abyste minimalizovali riziko šíření, byť jen jedné spory plísně.
4) Neemový olej proti houbám
Určitě jste už slyšeli o účincích zázračného neemového neboli nimbového oleje. V Indii, odkud pochází, je po tisíce let využíván jako antibakteriální, protiplísňový, protizánětlivý a protivirový prostředek v ayurvédské medicíně. Na bílou plíseň na rostlinách funguje jako účinný insekticid a pomáhá zahnat i další škůdce. Stačí rozmíchat 2 čajové lžičky organického neemového oleje v 1,9 litru vody. Napadenou rostlinu pak roztokem opakovaně ošetřujte, dokud plíseň nezmizí.
5) Prevence plísňového onemocnění
Abyste předešli výskytu bílé plísně na pokojovkách i zahradních rostlinách, je klíčové učinit preventivní opatření. Přesvědčte se, že zemina, kam vysadíte sazenice, je kvalitní. K ošetření listů a stonků rostlin používejte organický fungicid, nebo vytvořte směs z 1 polévkové lžíce jedlé sody, půl lžíce tekutého mýdla a 1,9 litru vody. Rozmíchejte a rozprašovačem aplikujte na rostliny.
Zdroj: MasterClass
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
5 h