Afrikány jsou na zahradě užitečné v mnoha směrech. Kam je zasadit?
adbz.cz » Hobby » Afrikány jsou na zahradě užitečnější, než se může zdát. Zajistí obrovskou úrodu rajčat a žádné škůdce

Afrikány jsou na zahradě užitečnější, než se může zdát. Zajistí obrovskou úrodu rajčat a žádné škůdce

Aksamitník by neměl na vaší zahradě chybět. Ideální je vysadit ho přímo do zeleninového záhonu, plodiny ochrání před škůdci i plísní.

Rajčata zasazená společně s aksamitníky
Zdroj fotografie: Uživatel Taifighta / Creative Commons / CC BY-NC-SA

Aksamitník (Tagetes) je lidově známý spíše jako afrikán. Tuto velmi oblíbenou jednoletou okrasnou letničku je možné si vypěstovat ze semen, která dobře klíčí, nebo koupit sazenice. Často bývají součástí květinové výzdoby měst, a to hlavně pro jejich nenáročné pěstování. Navíc kvetou opravdu dlouho, často začínají s kvetením už v květnu a vydrží krásné až do podzimu. Jejich přítomnost na zahradě je velmi užitečná. Vysaďte je v blízkosti rajčat a postarají se vám nejen o velkou úrodu, ale jako přírodní repelent budou odpuzovat i nechtěné škůdce.

Pěstování aksamitníku zvládne i začátečník

Aksamitník pochází z velmi teplých oblastí, planě roste v Texasu a ve státech střední a jižní Ameriky. Miluje tedy slunečné stanoviště a ani nedostatek závlahy mu příliš neuškodí. Přesto ale zálivku nepodceňujte, pokvete pak mnohem lépe. Ač jsou nejčastěji prodávané odrůdy žluté či oranžové barvy, dají se sehnat například i červeně, bíle nebo zlatě kvetoucí letničky. Jejich typickým znakem je poměrně intenzivní nepříliš vábivý odér. Právě ten ale může za to, že hmyz se jejich okolí vyhýbá obloukem.

Rozhodně se vyplatí afrikány vysadit přímo do záhonů, kde pěstujete zeleninu. Kromě estetické funkce totiž tvoří přirozenou bariéru proti slimákům, mšicím či mravencům, stejně jako některé druhy bylin. Obzvláště náchylné na škůdce jsou rajčata, papriky a okurky, proto neváhejte a umístěte afrikány právě k nim. Jejich další užitečnou funkcí je, že přitahují včely, které mají na množství úrody obrovský podíl. Už i letošní množství úrody tak můžete podpořit vysazením aksamitníků.

Afrikán
Zdroj fotografie: Pixabay

Účinné hnojivo i repelent

Pokud v průběhu léta zjistíte, že máte opravdu velké množství aksamitníků, a budete je chtít trochu redukovat, rozhodně je ještě nevyhazujte. Naopak, využijte je jako přírodní hnojivo. Přibližně 0,5 kg květů zalijte 5 litry vody a nechte je přes noc vylouhovat. Pokud ale nechcete tak dlouho čekat, je možné stejné množství květů zalít 3 litry vody, provařit a nechat vychladnout. Takto připravená hnojiva již nemusíte ředit. Přidáte-li kousek mýdla, vytvoříte velmi účinný prostředek i proti plísním.

Kromě škůdců ale vůně aksamitníků odláká i otravné mouchy či komáry. Pokud vám i přes to bude tento nepříjemný hmyz hatit klidné chvilky na terase či balkóně, můžete vytvořit domácí ekologickou past z ingrediencí, které máte běžně doma.