Ucpaný odtok a zatuchlý zápach budou minulostí. Hodinový manžel prozradil, jak si s ním snadno a ekologicky poradit

Poraďte si běžnými věcmi z kuchyně s ucpaným odpadem. Zvládnete to sami, snadno a bez instalatéra. Dokonce zmizí i typický zápach.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z nejčastějších problémů v domácnosti, které je zapotřebí akutně řešit, bývá právě ucpaný odpad. Voda prostě přestane odtékat a z otvoru se line typický, zatuchlý zápach. Mohou za to usazeniny různého druhu, od olejů v kuchyni po vlasy ve sprchovém koutě. Není proto vůbec od věci, znát několik fíglů, jak si s tímto problémem jednoduše a navíc ekologicky poradit. 

Zprůchodnění ucpaného odpadu

Pokud je potřeba odpad vyčistit od usazenin, používá se nejčastěji kombinace octa, jedlé sody a prášku do pečiva. Natrefit můžete ale například na perkarbonát sodný, známý také jako prací soda. Ten seženete v drogeriích nebo přes internet. Je rovněž ekologický a bývá hojně používaný v takzvané netoxické domácnosti. Nejen tedy, že zmíněnými prostředky uvolníte odpad a téměř nezatížíte peněženku, ale také pomůžete planetě. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nyní tedy ke konkrétnímu návodu na vyčištění. V prvé řadě je dobré odstranit povrchové nečistoty, jako jsou vlasy a chlupy, zachycené v horním sítu. Dalším krokem může být vyčištění sifonu, který se rozmontuje a vyčistí od hrubých nečistot. Ten se nachází dole pod umyvadlem nebo dřezem. Následně je možné použít tento recept na uvolnění odtoku a dočištění mastnoty a usazenin v potrubí. Základem je jedlá soda nebo prášek do pečiva a ocet.

Domácí ekologické čističe

Nasypte asi 10 polévkových lžic jedlé sody či prášku do pečiva do odtoku a přilijte hrnek obyčejného, teplého octa. Nechte působit zhruba půl hodiny a poté pomalu nalévejte zhruba dva litry vroucí vody do odtoku. Postup poté ještě jednou v případě potřeby zopakujte. Místo sody nebo prášku do pečiva můžete použít i obyčejnou sůl, kterou nasypejte do odpadu a nechte působit alespoň hodinu. Poté opět prolijte vroucí vodou. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud tato předchozí kombinace nezabírá, nebo máte doma odněkud zbytek perkarbonátu sodného, můžete vyzkoušet stejný postup za použití perkarbonátu namísto sody nebo prášku do pečiva. U obojího je ale zapotřebí zvýšené opatrnosti, jelikož může po nalití octa a vroucí vody dojít k vytrysknutí z odpadu a případnému opaření či zasažení očí. Vodu i ocet proto do odpadu nalévejte velmi pomalu. Na místě je i použití ochranných brýlí a rukavic.

Zdroj: The Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články