Čištění skleněné varné desky je hračka. Amoniak a alkohol uvolní špínu a následně ji stačí jen setřít

Jakmile dojde na čištění skleněné varné desky, je po legraci. Když vaří na sporáku žena, povrch je vcelku čistý. Pustí-li se do vaření muž nebo děti, zbude po nich spoušť.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bez pravidelného úklidu byste se za svou domácnost styděli. Bezpochyby by byla špinavá, nepěkná a vyskytovaly by se v ní bakterie všeho druhu. Úklid je tedy jediným možným úkonem, jak zajistit pořádek ve všech interiérech. Dětský pokoj, obývák nebo ložnice jsou uklizeny hned. Nejhorší je to v kuchyni. Jedná se totiž o nejfrekventovanější místo v domě a nastolení pořádku zabere nejvíce času.

Zapomeňte na desítky čisticích prostředků

Kuchyně je semeništěm nejrůznějších forem nepořádku. Na zemi jsou rozšlapané drobky od pečiva, v lednici najdete zbytky jídla, ale pohled na špinavou skleněnou varnou desku vám zkazí den. Pokud ji každodenně neotíráte, nebude vypadat vábně a jídlo se na ní začne při vaření zapékat. Naštěstí existuje několik triků, díky nimž bude varná deska ze skla zářit čistotou. A rozhodně k nim nebudete potřebovat hromadu předražených čistidel z drogerie.

Ocet a soda dokážou divy

Zapečené skvrny na sklokeramické desce nevypadají hezky, nicméně se jich dokážete hravě zbavit. Připravte si ocet, jedlou sodu a starý ručník. Jako první potřete povrch desky octem a posypte adekvátním množstvím jedlé sody. Po ruce mějte ručník namočený ve vřelé vodě. Přebytek vody vyždímejte a ručník položte na varnou desku. Vše nechte působit 15 minut a následně otřete.

Amoniak a alkohol jsou zárukou spokojenosti

Máte-li silně znečištěnou varnou desku, vezměte si na pomoc amoniak a vysokoprocentní alkohol. Vytvořte si směs, se kterou se zbavíte i zašlých fleků. Jeden díl amoniaku smíchejte s deseti díly vody a do směsi nalijte trochu alkoholu. Vše pečlivě smíchejte a varnou desku roztokem postříkejte. Po pár minutách působení desku běžně omyjte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomůže i mycí prostředek na nádobí

Každá hospodyňka má doma mycí prostředek na nádobí, protože bez něj by se opravdu neobešla. Je skvělé, že si poradí se špinavými hrnci i zanesenou varnou deskou. Postačí, když z mycího gelu vytvoříte pěnu a aplikujete ji přímo na desku. Napěněný povrch posypte jedlou sodou a klidně i směsí peroxidu vodíku. Tyto ingredience na povrchu smíchejte, nechte chvíli působit a následně vydrhněte. Posledním úkonem je důkladné omytí a osušení varné desky.

Jakým způsobem čistíte varnou desku vy?

Zdroj: TheLazyDish
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky