Proč nakapat 4 kapky esenciálního oleje na toaletní papír? Po vyzkoušení se vykašlete na drahé osvěžovače vzduchu
Udržet toaletu svěží a krásně voňavou není zrovna jednoduchý úkol. Někdy vám v tom však mohou pomoci zajímavé a nevšední triky.
Obsah
Jestliže se také snažíte udržet své WC svěží, určitě tento trik oceníte. Pokud totiž po každém použití toalety zároveň osvěžíme ovzduší uvnitř místnosti speciálním sprejem, zjistíme, že nám začne velmi brzy docházet. Navíc se vše váže i na naši dobrou paměť. A zejména menší děti nebo naopak starší osoby navíc mohou mít s ovládáním rozprašovače určité problémy. Jak se tedy pojistit a předejít jakýmkoliv potížím?
Stačí kápnout esenciální olej na papír
Řešení je jednodušší, než si myslíte. A nemáme teď na mysli nejrůznější automatické spreje, které samy měří intenzitu zápachu v místnosti (anebo jsou jednoduše napojeny na primitivní časovač) a osvěžují vzduch přesně tak, jak potřebujete. Jejich nákup je zbytečně drahý a navíc vás někdy mohou při nešikovném uložení zasáhnout svým vonným proudem například do obličeje. A o přírodních vůních také nemůže být řeč.
Pod slovem přírodní máme na mysli ty nechemické, které našemu zdraví nijak neškodí. Obvykle se prodávají také jako éterické alias esenciální oleje. Obsahují pouze 100% přírodní extrakty, které se navíc dokážou do ovzduší uvolňovat po velmi dlouhou dobu. Stačí jen zvolit vhodný podklad, v němž příliš rychle nevyschnou a budou tedy mít pro šíření do okolí tu nejlepší příležitost. Na WC je to toaletní papír.
Domácí osvěžovač vzduchu na WC
Jakmile tedy pořídíte kvalitní esenciální olej (vyhněte se označení jako vonný olej, přírodní vůně apod., které nemusí být tak kvalitní, jak si myslíte), jednoduše kápněte několik kapek na vnitřní stranu ruličky toaletního papíru. Ten umístěte na nástavec jako obvykle a o nic dalšího se už starat nemusíte. Ano, tak jednoduché to je. Éterický olej se odtud bude pomalu uvolňovat do ovzduší v místnosti a zanechávat jej svěží.
Navíc si intenzitu této vůně můžete snadno regulovat tím, kolik oleje pro navonění ruličky toaletního papíru použijete. Ale pozor – dbejte, aby se olej nedostal přímo na samotný papír. Při styku s pokožkou by totiž mohl způsobit opravdu nepříjemné podráždění. Neředěné esenciální oleje se koneckonců nepoužívají ani v aromaterapii, natož při přímém styku s lidskou pokožkou. A dbejte také na výběr těch správných.
Jaké vůně jsou vhodné pro toaletu
Při výběru olejů musíme vzít v úvahu také jejich vlastnosti. Koneckonců i toaleta je místem, kde se chceme cítit příjemně. Levandule může být příliš silná, máta zase povzbuzující. Co si tedy vybrat? Skvělý může být například olej s názvem Geranium. Jde o odrůdu pelargónie (Pelargonium graveolens), jež se pěstuje převážně kvůli svým vonným vlastnostem. Tento olej je ceněný zejména pro svůj uklidňující účinek, který bývá ještě silnější, pokud je olej obohacen o vůni růží.
Právě on vnese na vaši toaletu pořádnou porci přírody. Perfektní jsou také citrusy. Krásně voní a mají i antibakteriální vlastnosti, což znamená, že jejich použití zabraňuje růstu mikrobů a bakterií v ovzduší. A to se na WC vždy hodí. Zajímavým tipem může být také eukalyptový olej. Ten obsahuje více než 70 % cineolu, což je účinná látka, která pomáhá uvolňovat dutiny nebo léčit mnoho nemocí. Jde tedy o skvělý prostředek zejména pro zimní období.
A jaké osvědčené tipy pro osvěžení toalety používáte ve své domácnosti vy?