Zašlý, špinavý batoh bude opět jako nový. Ušetřete tisíce korun za koupi, maminka prozradila geniální nápad jak na to

Batoh nevyžaduje časté čištění, pokud ho ovšem neznečistíte. Stačí, když ho každého půl roku vyčistíte správným způsobem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Batohy se v dnešní době nevyužívají pouze k turistice na lezení po horách či přírodě. Staly se i módním doplňkem a součástí běžného života lidí různých věkových kategorií. Nosíme v něm vše – od svačin dokladů, peněženek, dokumentů, školních potřeb, cvičebních úborů a jiné věci. Je proto dobré takový batoh čas od času vyčistit, aby byl čistý. 

Co budete k čištění potřebovat

K důkladnému čištění budete potřebovat lavor nebo vanu, kartáček s měkkými štětinami a ručník, prozradila maminka. Dále prací prostředek na barevné prádlo, fenolický dezinfekční prostředek, látkový pytel a vodu. Než začnete s čištěním batohu, vyprázdněte jeho vnitřek – kapse, malé kapsičky, prostě vše. Věřte, že budete překvapení jaké poklady najdete. To stejné platí i pro veškeré přívěsky na batohu a jiné doplňky. Odstraňte také veškeré spony.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nyní vezměte vysavač a úzký nástavec. Vysajte vnitřek, veškeré švy a záhyby, abyste odstranili prach. Vyhledejte lísteček a podívejte se na pokyny k praní. Většina batohů lze prát ručně, nebo je lze dát do pračky. S koženým batohem postupujte jako s koženou bundou, nikdy jej nevkládejte ani na ruční praní do pračky. 

Postup čištění batohu

Pokud máte vhodný látkový batoh do pračky, vložte ho do povlaku na polštář nebo do jiného textilního pytlu a vložte ho do pračky. Zapněte cyklus s minimem otáček a použijte neagresivní prací prostředek. A pokud v batohu nosíte svačiny, peněženku, klíče a jiné, je dobré ho čas od času zbavit bakterií. To stejné platí, i když v něm přenášíte mokré oblečení a boty z tělocvičny. Bakterie z nohou se jednoduše přenáší na jiné povrchy.     

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud budete dezinfikovat, rozhodně nepoužívejte přípravek s chlorem. Mohl by tkaniny a barvu poškodit. Lepší bude borovicový olej, fenolický dezinfekční prostředek a jiné na této bázi. Aby byl prostředek účinný, měl by obsahovat alespoň 80 % borovicového oleje. Lze sehnat i dezinfekční prostředek na textilie ve spreji, který poté jen setřete suchým ubrouskem.    

Dezinfekce vnitřní části batohu

Pokud batoh nemůžete umístit do pračky, vyperte ho ve vaně či lavoru. Použijte jemný prací prostředek na barevné prádlo a jemný kartáček. Nechte batoh namočený v teplé vodě a poté přidejte prostředek. Pomocí kartáčku batoh čistěte. Po vyprání jej nechte okapat a vydezinfikujte ho. Směs použitou k tomuto kroku zřeďte s vodou a celý vnitřek batohu vytřete houbičkou nebo jemnou tkaninou. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ještě mokrý, vypraný a vydezinfikovaný batoh vytřete froté ručníkem, bavlněnou tkaninou či jinou pomůckou k sušení z textilie. Vytřete veškerá místa, kapse, kapsičky, hlavní kapsu a tak dále. Nikdy batoh nedávejte na přímé slunce, ani do sušičky. V sušičce by se srazil a na slunci by vyblednul. Usušte ho v teple. Letní den bude úplně nejideálnější.

Zdroj: Thespruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články